Ako som sa dostala k plemenu Kai? 

Lindsay Vangrootenbruel (Belgicko)

Dlhé roky som túžila po vlastnom psovi. Dlho som študovala a hľadala plemeno, ktoré by bolo pre mňa to pravé. Chcela som plemeno, s ktorým by som mohla robiť poslušnosť, ktoré je zdravé, nie je úplne bežné a nie je prešľachtené. Natrafila som na Kai ale boli veľmi vzácne a bolo veľmi ťažké ich nájsť. Nakoniec sme natrafili na chovateľa v Dánsku, ktorý mal práve vtedy vrh. Využili sme šancu a vyzdvihli si našu prvú Kai fenku menom Yuna. Väčšina ľudí ma vyhlásila za blázna keď som si kúpila psa na obedience. To však bolo predtým ako spoznali Yunu... Je veľmi chytrá a ostražitá! Zbožňuje keď môže pre mňa pracovať. Miluje agility a je skutočne rýchla. Rada vyhľadáva veci a robí triky.

Po nejakom čase sme si povedali, že by bolo super priniesť plemeno do našej krajiny a rozšíriť v ľuďoch povedomie o tomto vzácnom plemene. Chceli sme aby Yuna mala vrh, ale bolo prakticky nemožné nájsť psa, ktorý nebol jej príbuzným a tak sme sa rozhodli importovať psa z Japonska. S jeho zaobstaraním nám pomohol známy z Holandska. A za to sme mu veľmi vďační!

Práve vďaka tomu sme dnes hrdými vlastníkmi nášho Chibiho. Chibi má úžasnú povahu aj exteriér. Je tiež veľmi chytrý a neustále je pripravený sa s nami maznať. Tiež rád maká, ale má menej trpezlivosti ako Yuna. Neviem, je to asi typický chlap, nie? 
S našimi dvomi milovanými Kai sme priviedli na svet 3 vrhy.
Autorkou fotiek je chovateľka Lindsay Vangrootenbruel (CHS Takami). Na fotkách fenka Sankt Xandor Ohana (Yuna) a pes Tone No Beni-Fuji (P'Chibi) a ich šteniatka.



Hoci toto zaujímavé plemeno nemá v Európe ani zďaleka také početné zastúpenie ako Akity alebo Shiby, podarilo sa nám získať autentický príbeh chovateľky, ktorá má v súčasnosti psa aj fenku importovaných priamo z Japonska. Veríme, že tento príbeh takisto zaujme a možno dokonca inšpiruje mnohých fanúšikov pôvodných japonských plemien.


Môj príbeh s Kai 


Laura Quadri (Taliansko)

Môj príbeh s Kai sa začal v roku 2013 a prakticky súvisel so Shikoku. V tom čase som mala psa Shikoku a fenku Shiby a chystala som sa importovať moju prvú sučku Shikoku z Japonska. Preto som vycestovala priamo do Japonska, a keď už som tam bola, chcela som o Shikoku zistiť čo najviac informácií z prvej ruky. Zároveň sa mi podarilo využiť príležitosť a zúčastniť sa lovu s dvoma mladými Kai, ktorý organizoval jeden z mojich japonských priateľov, ktorý je zhodou okolností tiež poľovník. Kai boli pôvodne využívaní na lov, skutočne v ňom vynikajú a ich schopnosti sú výborné predovšetkým pri love Kamoshika (pozn: druh horskej antilopy). V našom prípade boli Kai na poľovačke kvôli výcviku na lov diviakov. To, že som videla ako tieto žíhané stredne veľké psy spolupracujú a ako sa správajú počas lovu, ktorý je ich prirodzenou činnosťou, mi dalo hlavne dve veci. Prvá bol dôležitá informácia o typickom správaní Kai. Druhá vec bol o to väčší záujem o toto plemeno, vedela som, že si Kaia skôr alebo neskôr zaobstarám. V priebehu posledných 5 rokov som navštívila Japonsko sedemkrát, okrem iného s cieľom lepšie spoznať a získať ďalšie vedomosti o Kai.

Ako som už spomenula, pôvodný cieľ prvej návštevy Japonska bol predovšetkým import Shikoku, ale takisto som chcela spoznať a zistiť veľa informácií aby som pochopila skutočnú podstatu a správnu morfológiu psa Shikoku. Po tom, čo sme sa vrátili domov trvalo 4 roky kým som si splnila svoj sen zadovážiť si aj Kai. Od začiatku som bola rozhodnutá pre import Kai z Japonska. V prvom rade kvôli tomu, že v Európe je populácia Kai veľmi malá a zároveň som chcela typ psa, ktorý som videla práve v Japonsku pred 4 rokmi. Len na okraj, Kai je pomerne málo rozšíreným plemenom aj v samotnom Japonsku. Napriek tomu, že je všeobecne známe - Kai je jednou z postáv v jednej japonskej mange (pozn. manga je pomenovanie pre animovanú japonskú rozprávku) – skutočné číslo registrovaných psov v Japonsku sa ani zďaleka nepribližuje počtu Akít alebo Shíb.

Kontaktovala som teda svojho japonského priateľa s prosbou o pomoc a on mi pomohol získať krásne šteniatko, fenku. A tak k nám prišla pred dvoma rokmi v 2018 naša Haruna. V lete 2019 som si zaobstarala ďalšieho Kai, tentokrát to bol psík s menom Reihou a bol takisto dovezený z Japonska. Obidvoch Kai, ktorým tu v Taliansku mám, som získala na základe spolupráce s mojim japonským kamarátom pánom Shigeru Kato, ktorý je zároveň aj spolumajiteľom oboch mojich Kai.

Keď porovnám Kai so Shikoku alebo Akitou, Kai je plemeno, ktoré je výrazne priateľskejšie či už k ľuďom alebo akýmkoľvek zvieratám. Pre tieto psy je typické, že sú prakticky stále šťastné . Milujú svoju rodinu a sú jej radi na blízku. Zatiaľ čo Shikoku je oveľa energickejší a k cudzím ľuďom býva odmeraný, Kai je aj k neznámym väčšinou priateľský. To z neho možno nerobí ideálneho strážcu, ale o to lepšieho rodinného spoločníka.


Foto: Franco Lissandro, majiteľ: Shigeru Kato a Laura Quadri