V tejto časti venovanej starostlivosti o psa nájdete nasledovné články:
Starostlivosť o zovňajšok Akity, Shiby a ostatných japonských plemien je prakticky totožná, zrejmý rozdiel je prakticky iba vo veľkosti psa a teda dĺžke času, ktorý je potrebné jednotlivým úkonom venovať. Na začiatok je potrebné uvedomiť si, s akým typom srsti máme dočinenia. Tak ako každé iné plemeno, aj japonské plemená sa v krajine pôvodu vyvíjali po stáročia v súlade s danými geografickými a klimatickými podmienkami.
Kožuch japonských plemien sa skladá z viacerých vrstiev. Srsť Shiby má dve vrstvy, Akity majú vrstvy tri. Podobný typ srsti s viacerými vrstvami sa vyskytuje aj u iných plemien, typicky (ale nielen) napríklad u severských psov ako Sibírsky husky, Aljašský malamut, atď).
Okrem toho, že srsť psa a jej kvalita podstatne dotvára celkový vonkajší vzhľad, má najmä dôležitú termoregulačnú funkciu. Zjednodušene povedané, podobne ako zateplenie na dome, viaceré vrstvy srsti chránia zviera v zime pred chladom a v lete pred prehriatím. Spodná vrstva srsti - podsada - je najbližšie ku koži psa, je najhustejšia a zároveň najjemnejšia (budí dojem vlny resp. páperia). Práve vďaka nej odoláva nehostinným chladným vonkajším podmienkam a psy vďaka nej v zime nemajú problém fungovať vonku v mínusových teplotách. Teplo, ktoré si pes vytvorí svalovou aktivitou totiž cez podsadu neprenikne von.
(pozn.: to, že psy majú
kožuch, ktorý ich telo udržuje v teple neznamená, že nepotrebujú mať k
dispozícii svoje miestečko v závetrí, ideálne zospodu odizolované od vzlýnajúcej
vlhkosti).
Vrchná vrstva - krycia srsť je najdlhšia a naoko najviac prispieva k vonkajšiemu vzhľadu psa. Mala by odstávať od tela (ako ihličky). U jednotlivcov môže byť rôzne dlhá (u plemien ako je Shiba či Akita existujú aj dlhosrsté varianty, ktoré majú kryciu srsť výrazne dlhšiu ako štandardné krátkosrsté jedince - najmä v oblasti hlavy, krku a zadných nôh. To, či sa u psa navonok prejaví dlhá srsť závisí od genetiky jeho predkov. Podľa FCI či AKIHO štandardov sú dlhosrsté jedince vylučované z výstav a takisto z chovu. Téma dlhosrstosti je zaujímavá a zaslúži si osobitný priestor).
Akity majú medzi podsadou a krycou srsťou ešte strednú vrstvu, ktorá je drsnejšia a dlhšia ako jemná podsada, ale zároveň kratšia ako vrchná krycia vrstva. Chráni kožu psa pred vodou resp. vlhkosťou a prípadnými vonkajšími poraneniami. Psy "púšťajú" podsadu (= pĺznu) zvyčajne dvakrát do roka - typicky ku koncu zimy a v lete, kedy sú teploty v našich podmienkach zvyčajne vyššie. Konkrétne obdobie aj dĺžka trvania pĺznutia je u psov pravdaže individuálna, rámcovo však môžeme hovoriť o zhruba 4-6 týždňoch.
Práve v čase pĺznutia je veľmi dôležité venovať srsti psa zvýšenú pozornosť a uvoľnené chlpy pravidelne vyčesávať. Pĺznutie je naozaj výrazné, vyznačuje sa tým, že chlpy priebežne nachádzate doslova všade, kam sa pes pohne. Strávili ste so psom predvčerom kvalitnú polhodinu vyčesávaním a dnes máte na podlahe plynulú vrstvu bielych chlpov? Nie je to nič neobyčajné, naopak, je to úplne bežná situácia a majiteľom Akít či Shíb neostáva nič iné, ako sa s týmto faktom čo najskôr vyrovnať a dobre sa naň pripraviť - fyzicky ale hlavne duševne :).
Pokiaľ uvoľnené chlpy ostávajú bez povšimnutia/ vyčesania, srsť nevyzerá pekne a telo psa je viditeľne pokryté chumáčmi vypĺznutej podsady. Okrem nepekného vzhľadu však nedostatok vhodnej pozornosti znamená, že sa telo psa neochladzuje tak, ako by sa ideálne mohlo. Skúsime princíp chladenia u psov priblížiť nižšie:
Telo psa na rozdiel od človeka nemá dostatočné množstvo potných žliaz a preto sa nemôže zbavovať tepla vylučovaním potu cez kožu. Okrem známeho faktu, že psy sa ochladzujú zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom, je ďalším spôsobom aj kontakt prúdiaceho vzduchu s kožou psa aj na iných miestach, ktoré prirodzene nie sú husto osrstené (brušká labiek a brucho). V horúcich letných dňoch je žiaduce podporiť prirodzené ochladzovacie mechanizmy psov. Treba však pritom postupovať rozumne, nie prvoplánovo.
V prípade, že pes je dostatočne vyčesaný t.j. zbavený starej uvoľnenej podsady, srsť je dostatočne vzdušná čo znamená, že prúdenie vzduchu z prostredia sa dostáva k väčšej ploche kože a tak efektívnejšie pomáhať telo zvonka ochladzovať. Vrchná krycia srsť (a taktiež stredná srsť u Akít) totiž nie je zďaleka tak hustá a nepriedušná ako podsada.
Ak pes nie je pravidelne zbavovaný spodnej uvoľnenej srsti, znamená to dve zbytočné komplikácie:
Prvou logicky je, že prúdenie vzduchu nemá možnosť pomedzi prehustenú srsť preniknúť ku koži a prispieť tak k jej ochladzovaniu a druhým problémom je, že teplo slnečných lúčov je vďaka inej štruktúre resp. pórovitosti podsady absorbované namiesto toho, aby sa lúče odrážali naspäť do prostredia. Pes sa tak naopak začína ešte viac prehrievať.
S dovolením na chvíľku odbočíme od hlavnej témy, ktorou je starostlivost o srsť a skúsime sa vrátiť k vyššie uvedenej poznámke o potrebe dodržiavania správnych postupov pri snahe ochladiť psíkov s podsadou počas horúcich letných dní.
Človek s rastúcimi teplotami zhadzuje vrstvy oblečenia, u psov s podsadou to teda funguje podobne. S tým podstatným rozdielom, že pes sa nemôže vyzliecť "do naha". Ľudia majú tendenciu si psov v mnohých ohľadoch poľudšťovať, v tomto prípade tento "dobrý nápad" niekedy napĺňajú tak nešťastne, že psa vyholením zbavia všetkých vrstiev srsti! Vravia si: "Pozri ako ten pes strašne dychčí, v tej horúčave mu musí byť pod tým kožuchom hrozné teplo. Vyholíme ho aby sa mu uľavilo...".
Oholenie psa s týmto typom srsti môže spôsobiť zvieraťu naopak oveľa väčší problém ako ten, ktorý sa snažíme odstrániť. Dôvod je jednoduchý. Oholením pes stratí ochranu pred slnečnými lúčmi a tým je vystavený nielen väčšiemu riziku prehriatia a spálenia, ale aj prípadnému riziku rakoviny. Podobne ako ľudia, aj psy majú rôzne citlivú pokožku a psy s viacerými vrstvami srsti sú všeobecne náchylnejší na spálenie pokožky ako napríklad bezsrsté plemená.
Jednoznačným odporúčaním je teda pri japonských plemenách psov neholiť, namiesto toho psov pravidelne vyčesávať vhodnými nástrojmi (najmä počas pĺznutia) a odstraňovať tak odumretú srsť z jeho tela. Pochopiteľne, sú prípady, kedy je nutné psa čiastočne oholiť. Typicky to bývajú medicínske dôvody (napr. kvôli operácii alebo kožným problémom) a vtedy je potrebné dbať na to, aby pokožka psa ideálne nebola vystavovaná priamym slnečným lúčom (pes môže nosiť vestu alebo tričko, dostatočne poslúži aj detský krém na opaľovanie - pozor aby si ho pes nezlízal).
Na internete je možné vidieť fotky či videá "vtipných" alebo "milých (?!)" Akít či Shíb s vyholenými časťami tela, ktoré pripomínajú leva, prípadne pudla, a podobne. Vzhľadom na vyššie uvedené fakty je to nielen zbytočná a mierne nevkusná zábavka (pozn.: uznávame, že miera vkusu je subjektívna :)), ale predovšetkým je to objektívne nebezpečné zahrávanie sa so zdravím psa. Aby sme túto odbočku uzavreli, doplníme ju niekoľkými radami ako psovi správne a hlavne bezpečne pomôcť s ochladzovaním. Psy inštinktívne vyhľadávajú chladnejšie miesta, prípadne si vykopú jamu v chládku, do ktorej si ľahnú. Ochladenie tak dosahujú prostredníctvom kontaktu chladnejšej hliny s labami a bruchom, kedže v brušnej časti sa nachádza množstvo veľkých ciev, či depotné krvné orgány ako napríklad pečeň či slezina. Takto ochladená krv sa rýchlejšie dostáva do ostatných častí tela. Efektívne môžu pomôcť aj chladiace podložky, na ktoré si pes môže ľahnúť alebo voda v jazierku či bazéne (ideálne tiež v chládku) kde si môže postáť, alebo ľahnúť. Nie je vhodné snažiť sa psa schladiť striekaním studenej vody z hadice alebo vyliatím vedra na chrbát či hlavu!
Vráťme sa však k starostlivosti o kožuchy japonských plemien. Japonské plemená majú špeciálny prístup k čistote, v tomto majú podobný zmysel pre čistotu ako mačky a samočistiacu srsť, preto nie je potrebné ich pravidelne kúpať či špeciálne upravovať a už vôbec nie strihať.
Kúpeľ je však priam nevyhnutný v prípadoch "nehody" - medzi nehody (s úsmevom :) radíme hlavne všeobecne obľúbené váľanie sa v lákavých exkrementoch, prípadne iných zaujímavých páchnucich záležitostiach (rozkladajúca sa tráva, zvyšky kadávrov v lese, bahno na brehu jazera, atp). Rovnako je vhodné použiť šampón pred výstavou, kedy kúpeľ pomôže psovi nielen získať lesklejšiu a hebkejšiu srsť, ale aj rýchlejšie sa zbaviť zbytku uvoľnených odumretých chlpov z podsady.
Vo všeobecnosti sa odporúča používať prípravky neobsahujúce parabény a po vykúpaní psa dostatočne vysušiť.
Obzvlášť pri psoch s podsadou je skutočne odporúčané použiť na sušenie špeciálny "fukár", ktorý má dostatočný výkon aby vysušil všetky vrstvy srsti. Okrem načechranejšej a vzdušnejšej srsti sušenie pomáha v zabraňovaní vzniku zaparenín, ktoré psom dokážu spôsobovať nepríjemnosti a zvyknú sa dlho hojiť, často s antibiotickou podporou.
Použitie fukára je okrem sušenia zároveň šikovným spôsobom ako pomôcť psovi so zbavením sa uvoľnenej podsady počas pĺznutia. Silný prúd vzduchu zabezpečí rýchle a beznámahové odstránenie všetkých prebytočných chlpov. Dôležité je iba dať si pozor na to aby sme psovi neprimerane vysokou teplotou zbytočne nespôsobili nepríjemný pocit z fúkania, ktorý by si zapamätal do budúcnosti. Samozrejme, nie všetci psy reagujú na fukár pozitívne, preto je vhodné zoznamovať psa s fúkaním od malička a začínať s malým výkonom, ktorý sa môže postupne zvyšovať. Pes by mal kúpanie či fúkanie mať spojené s niečím príjemným, preto je dobré psa počas fúkania za dobré správanie odmeňovať (pochvalou alebo pamlskami).
Keď je pes dostatočne suchý, môžeme ho už "nechať na pokoji" alebo - v prípade prípravy na výstavu - dokončiť finálnu úpravu použitím jemnej kefy s tenkými hrotmi (viď obrázok). Na štandardné vyčesávanie je zasa najvhodnejšie používať obyčajný hrebeň alebo hrablo s oblými hrotmi, ktoré sú dostatočne dlhé a vyčesávajú iba odumreté chlpy bez poškodenia zdravej srsti.
Odporúčame vyhnúť sa používaniu Furminátora, ktorý je vhodným skôr na úpravu hrubosrstých plemien, ako napríklad teriérov, ale nie psov s viacerými rôznymi vrstvami srsti ako je Shiba či Akita. U takýchto psov totiž veľmi ľahko pôsobí skôr ako kosačka, okrem čiastočne vyčesanej podsady trhá / reže aj vonkajšiu kryciu srsť a tým celkovo znehodnocuje kožuch psa. Krycia srsť totiž nedorastá tak ako u plemien, ktoré naopak vyžadujú pravidelné strihanie (pudle, španiely, atď).
Kvalitu srsti je možné vylepšovať okrem fyzickej údržby aj dopĺňaním konkrétnych vitamínov (predovšetkým vitamín E, omega 3 či 6 mastné kyseliny, či biotín - vitamín B7 označovaný aj ako vitamín H), ktoré nie nevyhnutne treba podávať v podobe piluliek. Nachádzajú sa totiž aj v kvalitnom suchom krmive (granule) alebo v prírodných zdrojoch:
Zabudnite na holenie psov s podsadou, holenie spôsobuje viac problémov ako úžitku!
Nepoužívajte Furminátor, používajte radšej jednoduché, lacné a účinné nástroje: hrablo, hrebeň a kefu.
Psa s podsadou zbytočne nekúpte. Nepotrebuje to. Okúpte ho pred výstavou alebo ak zapácha (t.j. vyváľa sa vo výkaloch, smradľavom bahne, v rozkladajúcej sa tráve, atd).
Po kúpaní psa vždy vysušte (fénom, alebo špeciálnym fúkačom, ktorý vytláča vodu zo srsti) aby ste sa vyhli prípadným zapareninám, ktoré vedia byť poriadne nepríjemné.
Pravidelná starostlivosť o srsť, zvlášť v čase pĺznutia, pomôže srsti plniť správne termoregulačnú funkciu.
autor: Mgr Nina Koleničová
Základné typy sú nórsky postroj, tvar Y (step in) a tvar H (známy ako rímsky alebo univerzálny postroj).
Dobre padnúci postroj by mal nechať voľné dýchacie cesty, to znamená, že netlačí psa vpredu cez dýchaciu trubicu a ani nijako neobmedzuje dýchanie. Postroj nesmie obmedzovať psa ani pri pohybe. Popruhy za prednými labkami by nemali ísť až do podpazušia, pretože tam psa tlačia a nútia ho vtáčat predné nohy dovnútra. Postroj bol vyrobený práve na to, aby v ňom pes športoval, či už ťahal alebo behal a pod. Z toho dôvodu je nesmierne dôležité, aby bol postroj pre psa pohodlný a funkčný.
Skúste si sami predstaviť aké by to bolo, keby ste behali v tesnom oblečení, alebo by sa Vám pri behu zarezávali do kože nejaké popruhy.. Nič príjemné, že? Tak prečo myslíte, že psovi to nevadí? Možno to pes nedá na sebe až tak poznať, ale bolesť určite cíti.
Nórsky postroj je najhoršou voľbou. Popruh ide vpredu vodorovne cez hrudník , obopína ramená a tým ich obmedzuje v pohybe. Je úplne nevhodný na akýkoľvek šport, kedy pes na postroji behá alebo ťahá. Keby sme si to predstavili veľmi jednoducho, je to ako behať v úzkej sukni : )) Dá sa to, ale nie je to ani pohodlné ani praktické.
Postroj v tvare Y alebo step in. Z môjho pohľadu to tiež nie je ideálna voľba. Zapínanie je medzi lopatkami, relatívne vpredu, sila sa nerozkladá na veľkú plochu. Výhodou je, že pes je v takomto postroji lepšie ovládateľný, ale pre psa ktorý stále ťahá nie je vhodný. Častokrát idú popruhy tesne za prednými nohami, čo je pre psa nepohodlné a môže preto vytáčať predné labky dovnútra, aby ho popruhy netlačili.
Univerzálny postroj, tvar H – rozhodne najlepšia voľba pre psa. Nevýhodou je zlá ovládateľnosť psa. Na takomto postroji Vás bude pes ťahať najsilnejšie. Je hodný na bežné použitie, ale aj na výcvik, ak potrebujete psa držať bez toho, aby sa škrtil. Ak ho však chcete odnaučiť ťahať na vodítku, nie je vhodný.
Príklady univerzálnych postrojov v tvare H na psoch:
Postroje sú vhodné aj na turistiku a dlhšie vychádzky - zľava fenka plemena Shiba v postroji Nonstop Dogwear Line, v strede v rovnakom type postroja fenka Akity, vľavo fenka plemena Kishu v postroji Truelove. Tieto postroje nebránia správnej mechanike pohybu predných končatín.
Foto: V. Adamov, V. Belák, K. Pražáková
Krátky a dlhý postroj
Krátky postroj má zapínanie medzi lopatkami psa alebo v oblasti hrudnej chrbtice. Pes je v ňom lepšie ovládateľný, ale nie je určený vyslovene na ťahanie.
Je vhodný najmä na venčenie a na výlety.
Dlhý postroj končí až na spodnej časti chrbtice a je určený vyslovene na ťahanie – či už na caniscross, bikejoring, skyjoring a pod. Pes sa vie lepšie zaprieť a ťah sa rozloží na väčšiu plochu. Ak sa venujete niektorému zo športov, kde je postroj nevyhnutnosťou, nechajte si poradiť a do postroja radšej zainvestujte. Zle padnúci či nevhodný postroj narobí veľké škody na pohybovom aparáte psa, ktoré už nemusíte vedieť zvrátiť. Môže dôjsť k preťaženiu svalov, šliach, prípadne až ich poškodeniu. Zároveň trpí chrbtica, najmä ak ťah nie je rovnomerne rozložený.
Dobré rady na záver
Ak nechávate psa voľne behať s pripnutým stopovacím vodítkom, zapínajte ho na postroj, nikdy nie na obojok. Pre psa je dosť nepríjemné, ak na vodítko stále stúpa on alebo jeho psovod a bezdôvodne mu tak myká hlavou.
Pri kúpe postroja si všímajte aj oko,
o ktoré sa upína vôdzka. A tiež karbínku na vôdzke. Lacnejšie
postroje a vôdzky môžu mať nedostatočne pevné kovové komponenty, ktoré sa
môžu ľahko poškodiť, a tiež spôsob akým sú uchytené nemusí byť bezpečný (
dostatočne hrubé a pevne zvarené oko).
Aby sa vám nestalo, že sa oko v vytrhne z postroja alebo karabínka
nevydrží opakované zapínanie a odopínanie. Bezpečnosť na prvom mieste!
Je dobré mať viacero obojkov či postrojov, podľa účelu. Je rozdiel či idete so psíkom na prechádzku okolo domu, na výlet do hôr alebo na tréning obrán.
Pravidelne kontrolujte srsť a kožu pod postrojom, či tam nie sú odreniny alebo vytrhaná srsť.
O autorke:
Zhora: žihaný samec plemena Akita v postroji Nonstop Dogwear Free motion , červená fenka plemena Akita v postroji Nonstop Dogwear Line, fenky plemena Shiba spoločne na fotke - fenka v ľavo postroj Ruffwear Front Range veľkosť S, fenka v pravo v postroji Nonstop Dogwear Line veľ. 4, fenky plemena Kishu v postrojoch ZeroDC short a Truelove, foto: V. Belák (Akita), J. Martišková (Shiba), K. Pražáková, L. Dvořáková (Kishu)
Nevhodný postroj vo viacerých smeroch - psa môže tlačiť pri ťahu na krku a sťažovať dýchanie a ďalej - zarezáva sa mu za prednými nohami v podpazuší
Postroj nevhodne brániaci mechanike pohybu predných končatín (pohyb nohami vpred), foto: A. Dimitrov/Unsplash
Postroj by mal psovi dobre sedieť v oblasti predných nôh, nemal by byť príliš tesne za nimi a nemal by ho v podpazuší tlačiť - v opačnom prípade sa pes snaží nepríjemnému rezaniu vyhnuť tým, že nohy neprirodzene vtáča dnu