Na šteniatko máme teraz čas!

V dnešnej dobe je väčšina z nás nútene viac doma, mnohí z domu pracujeme alebo čerpáme dovolenku. Nemožnosť cestovať nás takisto viac viaže k vlastnému bývaniu a tráveniu času s rodinou - mnohých preto napadla myšlienka zadovážiť si šteniatko práve teraz, keď na jeho príchod a privyknutnie na nové prostredie majú viac času. Zaznamenali sme zvýšený dopyt po šteniatkach, v prípade plemena Shiba je videnosť jednotlivých ponúk na najväčšom inzertnom portáli v tisícoch, v prípade plemena Akita o niečo menej, avšak väčšina ponúk prekročí počet 1000 videní záujemcami o šteniatko. Nie je to málo a rizikom je aj ďalší fakt - slabá dostupnosť šteniatok z chovateľských staníc. Šteniatka nie sú k dispozícii vždy, keď sa  to hodí nám - ich príchod na svet je plánovitý a cesta k nim nie je vždy jednoduchá. Na Slovensku je tradícia čakať na "svoje šteniatko" stále ešte v plienkach, aj keď sa situácia postupne zlepšuje. Vyzývame preto všetkých záujemcov o šteniatko, aby dobre zvážili svoje možnosti a s kúpou sa neunáhlili. Pes nepotrebuje starostlivosť a čas len teraz v prvých mesiacoch života. Japonské plemená sú o niečo náročnejšie na výchovu a potrebujú pre ňu dostatok času ako aj pre vyžitie svojich vlôh a správne aktivity, ktoré psa primerane a vhodne unavia. Je potrebné zvážiť svoju situáciu dlhodobo a o kúpe sa poradiť radšej s majiteľmi, ktorí chovajú týchto psov už niekoľko rokov. Pes je rozhodnutie na viac ako "korona-obdobie", bude s nami žiť 10 možno 15 rokov - poďte si ho spolu s nami vybrať správne! 

Ako si vybrať šteniatko správne


Pes - najlepší priateľ človeka... ochranca rodiny... spoločník pre deti... pomocník pri práci... strážca majetku... 

To je iba niekoľko fráz, ktoré máme bežne spojené so psami a máme ich väčšinou pred očami, keď sa rozhodujeme o tom, či si predsa len nezaobstaráme kôpku chlpatého šťastia :).

Foto a Majitelka D Nagyov_fenka-E-Minako Go Shiro ShitaJPG 

Foto/majitelka: D. Nagyová, fenka E - Minako Go Shiro Shita


Každý budúci majiteľ má rôzne pohnútky a motívy, prečo si chce zadovážiť psíka. Tie sa odvíjajú aj od toho, akú spomínanú funkciu má plniť pes v rodine.

 

V nasledovných 3 prepojených článkoch sa dozviete:

  • o faktoroch, ktoré najčastejšie môžu ovplyvňovať proces výberu a kúpy psa (pomôžu zodpovedať otázky ČO - AKÉHO PSÍKA? a ZA KOĽKO?) a odporučíme vhodný postup ako zodpovedne pristúpiť k tomuto kroku kúpy

  • širší kontext a dôsledky, ktoré s našimi rozhodnutiami súvisia (odpoveď na otázku PREČO je správne, ba dokonca nutné postaviť sa ku kúpe zodpovedne)

 

ČO vstupuje do rozhodovania o tom, či si nakoniec obstaráme psa?

 

Každý z nás má svoje vlastné motivácie a predstavu spoločného života so 4-nohým kamošom. Prečo uvažujeme o kúpe psa?


Šteniatka odchádzajú celkom prirodzene nielen do skúsených domovov k ostrieľaným a zodpovedným majiteľom, ktorí vedia, čo od tohto spolužitia môžu realisticky očakávať. Veľmi často odchádzajú do domovov k prvomajiteľom , ktorí majú svoje očakávania - tie však nie sú podložené zažitou skúsenosťou. Úplne pochopiteľne - nie vždy sú tieto očakávania realistické a budúci majitelia nie vždy majú dostatočné informácie, aby svoje očakávania vedeli objektívne konfrontovať s pravdepodobnou realitou.


Na začiatku je dôležité pomenovať svoje subjektívne očakávania t.j. prečo chceme psa , ČO od psa očakávame. Nižšie uvádzame tie najčastejšie - ČO mi pes prinesie alebo má priniesť. Všetky majú spoločné to, že sú racionálne a dlhodobé. Ich úprimné zodpovedanie je zároveň cestou k správnemu výberu plemena.


Správny výber psa je základným faktorom (zďaleka však nie jediným!), vďaka ktorému veľmi pravdepodobne dosiahneme naplnenie našich očakávaní od psíka:


  • Chceme aktívneho spoločníka, ktorý bude robiť spoločnosť deťom na dvore

  • Chceme ostražitého a zdatného strážcu, ktorý bude dôsledne dbať o ochranu stáda/ pozemku pred votrelcami

  • Hľadáme pomocníka, ktorý bude aktívne plniť úlohy počas poľovačiek

  • Pokojného spoločníka, ktorý bude sprevádzať seniorov pri denných prechádzkach

  • Potrebujeme parťáka na pravidelné športové aktivity (mushing, canicross, dog dancing, agility, či iné)

  • Potrebujeme služobného psa kvôli pomoci, bez ktorej máme kvôli zdravotnému znevýhodneniu poriadne komplikovaný život


Takto by sa dalo pokračovať ďalej, ale už asi máte predstavu :).

teniatka z vrhu belgickej CHS Takai_2jpg
Šteniatka z vrhu belgickej CHS Takai (plemeno Kai),  Foto/majiteľ: Lindsay Vangrootenbruel

Naše realistické očakávania t.j. očakávania konfrontované s dostatočnými a správnymi informáciami by mali byť základom pre ďalšie rozhodovanie o tom, aký pes bude pre nás vhodný.


Jednotlivé plemená psov sú výsledkom sústredenej šľachtiteľskej práce odborne spôsobilých ľudí, ktorí mali potrebné znalosti v samotnej kynológii, v zdravovede, genetike, plemenitbe ako takej, poznatky o stavbe tela, motorike a ďalších potrebných disciplínach. Sledovali takto konkrétne ciele a potreby resp. spôsoby využitia psa.


Akita pravdepodobne nebude prvotriedne zaháňať ovce do košiara, podobne ako Shiba nebude zrejme dostatočne plniť funkciu služobného strážcu. Pravdaže, vždy sa nájdu výnimky, ale vo všeobecnosti majú plemená najbližšie k tým aktivitám a účelu, na ktoré boli pôvodne vyšľachtené.

Bližšie informácie k histórii či účelom, na ktoré sa využívali a využívajú japonské pôvodné plemená, sa dočítate na našich samostatných stránkach venovaných individuálnym plemenám).


Ak hľadáme kamaráta, od ktorého očakávame "iba" jeho lásku a spoločnosť a nezáleží nám na konkrétnom plemene, jeho geneticky predurčených schopnostiach, vlohách ani pôvode, je najlepšou cestou hľadať v útulkoch. Zo stoviek prichýlených psov sa tam určite nájde psia duša, ktorá nám takúto požiadavku pomôže naplniť.

 

Zároveň je fér doplniť pre lepšiu predstavu aj niekoľké typicky nevhodné dôvody , ktoré potenciálneho majiteľa môžu motivovať ku kúpe šteniatka. Ich spoločným menovateľom býva vo väčšine emocionálny (a väčšinou výrazne krátkodobý) charakter:


  • opakované vysielanie filmov o Hachikovi - s každým odvysielaním sa vlnovite dvíha dočasný záujem - prevažne o konkrétne plemená (malý alebo veľký japonský samuraj...).

  • potreba vyriešiť darček, ktorým si daného človeka chceme získať alebo pripútať - nedostatočne uvážené darčeky sa často posúvajú ďalej (a žiaľ, netýka sa to len neživých darov)

  • Chceme si zlepšiť náladu a urobiť si radosť, zase bol deň blbec ... a aha aké krásne šteniatko!

 

Pokiaľ cítime, že u nás prevažujú emocionálne dôvody podložené filmom, možným darčekom pre deti či partnera, alebo sa nám proste zdá lákavá predstava “japonského plyšáka”, je dobré sa neunáhliť a premyslieť to dôkladnejšie.

 

AKO správne postupovať pri výbere môjho psíka?

 

Sme presvedčení o tom, že máme zmysluplný dôvod a dostatočný dlhodobý záujem rozšíriť našu rodinu o ďalšieho člena. Super :). Čo ďalej? Ako sa dopátrať k tomu pravému kamošovi na celý život?


Okrem realistických očakávaní je nevyhnutné mať čo najviac korektných a hodnoverných informácií.

teniatko z poskej chovateskej stanice Fuen No Oka Chovateka Zuzanna Chade_4JPG

Šteniatko z poľskej chovateľskej stanice Fuen No Oka, Chovateľka/Foto: Zuzanna Chade, plemeno Akita


Dnes najprirodzenejšou cestou ako sa dostať rýchlo k informáciám je zadať do Googlu kľučové slová a snažiť sa pohľadať v dostupných zdrojoch. Väčšina z nás, prvomajiteľov si naťuká do vyhľadávača "Akita inu šteniatka predaj" a razom sa ocitáme na komerčnom portáli, odkiaľ sa na záujemcu hrnú nespočetné inzeráty so šteniatkami. Len pre načrtnutie predstavy, pri Shibách je ich dlhodobo aktívnych v priemere okolo 20, u akít 20 - 30.


Táto cesta je pre nás prirodzená, robíme to tak bežne so všetkým. Lenže v prípade živých tvorov a hlavne psov je potrebné spozornieť a ideálne sa takémuto spôsobu úplne vyhnúť . V časti opisujúcej širší kontext a dôsledky našich rozhodnutí o kúpe psa sa pokúsime vysvetliť dôvody (Kúpiť zodpovedne).

 

Pri hľadaní kamoša, ktorý s nami strávi zbytok svojho psieho života, odporúčame postupovať nasledovne:


V závislosti od toho, či máme konkrétnu predstavu o plemene alebo nie, máme nasledovné možnosti. 

  • Ak chceme milujúceho psieho spoločníka “na gauč” a nemáme preferenciu konkrétneho plemena, sme ten najlepší možný kandidát na záchranu psíka, ktorý dnes čaká na adopciu láskavým človekom v niektorom z útulkov :).

Na internete je možné jednoducho zistiť, aké útulky sa nachádzajú v bližšom či širšom okolí. V útulkoch často nájdeme psíkov rôzneho veku, veľkosti a s rôznymi typmi srsti. Je veľká šanca, že si nájdeme toho, ktorý nám bude do smrti vďačný za jeho nový konečný domov. Ďalšou veľkou výhodou je, že na psíka nie je potrebné čakať a po vybavení záležitostí súvisiacich s adopciou si ho môžeme veselo odviezť domov. Niekedy, býva to však skôr raritou, v nich dokonca natrafíme aj na psov s preukazom pôvodu.


  • Ak naopak máme jasnú predstavu o želanom plemene, odporúčame nasledovný zoznam krokov, ktorými sa dopracujeme k vytúženému psíkovi:



KROK 1 


Zistiť o plemene čo najviac informácií z prvej ruky - od majiteľov či priamo chovateľov


Jednoznačne najlepším spôsobom ako sa dostať ku konkrétnym informáciám o plemene, je osloviť ľudí, ktorí s ním majú osobné skúsenosti. Môžu to byť samotní chovatelia, ale aj majitelia. Možností ako to urobiť je samozrejme viac, najvhodnejšie sú tieto:

  • Výstavy psov - Majitelia aj chovatelia sa často zúčastňujú výstav, ktoré sa organizujú niekoľkokrát do roka na rôznych miestach na Slovensku. Väčšinou si dokážu nájsť čas a nemajú problém prehodiť pár slov s ľuďmi, ktorí sa úprimne zaujímajú o vlastnosti či skúsenosti s danými psíkmi.

  • Sociálne siete - pohodlnejším spôsobom, je kontaktovať chovateľov či majiteľov prostredníctvom sociálnych sietí, kde sú členmi často viacerých skupín zameraných na dané plemeno. Je úplne v poriadku napísať im s prosbou o informácie týkajúce sa všetkého, čo budúci majiteľ potrebuje vedieť (povahové črty, fyzické predpoklady, požiadavky na pravidelný pohyb prípadne veľkosť životného priestoru, nároky na kŕmenie, starostlivosť o srsť (hlavne pri dlhosrstých plemenách), náchylnosť k chorobám, atd). Z vlastných skúseností skutočne odporúčame takúto komunikáciu, majitelia či chovatelia radi zodpovedajú tieto dôležité otázky a v debate sa často sami rozhovoria o veciach, ktoré budúcemu majiteľovi nemusia napadnúť sami od seba!

  • V prípade záujmu o japonské pôvodné plemená veľmi radi sprostredkujeme informácie alebo poskytneme priamy kontakt na majiteľov či chovateľov my v Nippon Positive. Stači nás jednoducho kontaktovať Kliknite sem.

teniatka z vrhu CHS Damu Kara v R_3JPG

Šteniatko z vrhu českej CHS Damu Kara, plemeno Kishu, foto/majiteľ: Nikola Navrátilová

KROK 2 


Zistiť si CHOVATEĽOV alebo CHOVATEĽSKÉ STANICE daného plemena na Slovensku

 

Pojem "chovateľská stanica" je unikátny chránený názov, pod ktorým je chovateľ registrovaný a identifikovateľný v rámci medzinárodnej organizácie FCI. V závislosti od plemena a Vašej adresy môže byť najbližšia chovateľská stanica vzdialená blízko, ale aj niekoľko sto kilometrov. V niektorých prípadoch treba vycestovať za hranice Slovenska. Buďme na to pripravený, nie je to nič neobvyklé.


K takémuto zoznamu sa dopracujeme najľahšie zistením si názvu konkrétneho chovateľského klubu na Slovensku, ktorý zastrešuje chov daného plemena (zadaním si do Googlu "chovateľský klub pre plemeno XY na Slovensku") a obrátime sa na kontaktnú osobu (ideálne na poradcu chovu), ktorá by nám mala byť schopná a ochotná poskytnúť najlepšie informácie o aktívnych chovateľských staniciach (vrátane kontaktov), prípadne plánovaných vrhoch. Zoznam všetkých chovateľských klubov je prístupný aj na stránke www.unkk.sk. Je to Únia kynologických klubov, ktorá u nás združuje chovateľské kluby jednotlivých plemien.


Na Slovensku zastrešuje chov japonských plemien Slovenský klub severských a japonských plemien (SKSJP) - link TUZoznam chovateľských staníc venujúcich sa chovu japonských plemien na Slovensku nájdete aj na našich stránkach - kliknite tu: AkityShibyShikoku(Chovu plemien Kishu, Hokkaido a Kai sa zatiaľ na Slovensku nikto nevenuje, CHS nájdete zatiaľ len v zahraničí. U plemena Kishu je na Slovensku snaha a predpoklad prvého vrhu. Rovnako tak u plemena Shikoku - najskôr však až v roku 2021).


Ďalšou alternatívnou možnosťou je skúsiť pátranie po chovateľských staniciach na sociálnych sieťach (Facebook) v skupinách združujúcich chovateľov, majiteľov a zanietencov pre dané plemeno. Výhodou týchto skupín je, že sa viete dostať do priameho kontaktu s viacerými chovateľmi či majiteľmi a získať od nich pomerne rýchlo informácie a prípadné dobré/ zlé skúsenosti z prvej ruky. Takisto sa vieme takýmto spôsobom nakontaktovať aj na chovateľov a majiteľov zo zahraničia.


Nevýhodou takéhoto hľadania samozrejme je, že informácie a komunikácia na internete nie sú ničím regulované, a preto nie je úplne jednoduché sa rýchlo zorientovať v tom, ktorý chovateľ je zodpovedný a ktorý sa tak iba tvári.

Odporúčame kontaktovať viacero CHS, určite nám to pomôže urobiť si lepší prehľad o ich podmienkach a získame viac informácií. Zároveň nám to samozrejme otvorí viac možností.



KROK 3 


Výber chovateľskej stanice


Ak máme zoznam a kontakty na chovateľské stanice (CHS), je potrebné vybrať si tú "našu" CHS, ktorá nám raz prinesie vytúžené šteniatko. Výber CHS je najzložitejšou a zároveň najpodstatnejšou časťou celého procesu. 


Kontakt s CHS totiž veľmi pravdepodobne neskončí kúpou šteniatka. CHS šteniatka iba neodchovávajú, ale poskytujú doživotný servis pre svoje odchovy. A to je neoceniteľná vec! Život totiž prináša aj situácie, na ktoré nový majiteľ nie je vopred pripravený a práve vtedy ocení praktické skúsenosti a pomoc "svojho" chovateľa. Správny a zodpovedný chovateľ bude nápomocný aj neskôr, kedykoľvek budete potrebovať akúkoľvek pomoc či informácie a budete sa môcť spoľahnúť, že Vás nenechá "v štichu".

 

V jednom z predošlých odstavcov používame spojenie "raz prinesie vytúžené šteniatko". Zodpovedné CHS si svoje vrhy plánujú, preto nemusia mať šteniatka k dispozícii v momente, kedy práve záujemca začína s hľadaním. Odchov zdravých šteniatok je pre každého zodpovedného chovateľa veľká vec, preto ho vopred plánuje. Narodeniu šteniatok predchádza približne 63 dní starostlivosti o gravidnú sučku, no ešte predtým samotný výber vhodných rodičov (krycí pes a fenka), pričom nie vždy sú obaja z rovnakej CHS. Veľmi často fenka za kvalitným krytím cestuje desiatky či stovky kilometrov. Chovateľ pri rozhodovaní o spojení študuje rodokmene, línie predkov, ich zdravotnú situáciu, povahy, výzorovú kompatibilitu. Snaží sa o čo najvhodnejšie spojenie, aby šteniatka boli vo výsledku zdravé, povahovo vyrovnané a výzorovo typickým zástupcom svojho plemena približujúce sa objektívnemu ideálu. To všetko si vyžaduje okrem patričnej pozornosti aj čas, znalosti, skúsenosti a v neposlednom rade aj financie.


Zároveň platí, že zodpovedný chovateľ vždy postupuje podľa pravidiel etiky a chovateľského poriadku, ktorý je určený chovateľským klubom a dbá na blaho svojich psov. To znamená, že v prípade feniek ich nikdy nenecháva nakryť častejšie resp. dlhšie ako to umožňuje chovateľský poriadok. V našich podmienkach to znamená nasledovné:

"Chovná sučka môže mať tri vrhy v priebehu dvoch kalendárnych rokov (kalendárny rok sa myslí od 1.1. – 31.12.) ale po dvoch vrhoch po sebe je chovateľ povinný jedno háranie sučku nepripustiť." Pričom "sučky sa vylučujú z chovu v deň dovŕšenia 8. roku veku (doba krytia)." (výňatok z Chovateľského poriadku Slovenského klubu severských a japonských plemien)


Na základe vyššie spomenutého prosím treba brať na vedomie, že šteniatko nie je spotrebný tovar, ktorý leží na sklade a je k dispozícii práve vtedy, kedy "ho potrebujeme" alebo chceme.


Na druhej strane môžeme zo skúseností mnohých spokojných majiteľov zodpovedne a bez pochýb prehlásiť, že celý proces hľadania "nášho" chovateľa, čakania na narodenie šteniatok, samotný výber šteniatka, sledovanie jeho správania sa a učenia počas prvých veľmi dôležitých týždňov života vo svorke s mamou a súrodencami, až po jeho privítanie doma, je o to intenzívnejší a o to silnejšie puto si so psíkom vytvárame :).

 

Počas výberu CHS odporúčame budúcim majiteľom urobiť nasledovné kroky, ktoré pomôžu dospieť k tej správnej voľbe:

  • Dajme si tú námahu a zistime si referencie o danom chovateľovi - zistime si ako sú spokojní majitelia psíkov z odchovov daného chovateľa. Ak je chovateľ aktívny na sociálnej sieti, zväčša to nebýva žiadny problém, je jednoduché zistiť majiteľov odchovov podľa aktivity a komunikácie s nimi. Takisto by malo byť možné tieto informácie získať od klubového poradcu chovu. Aký je zdravotný stav odchovaných psíkov, povaha, sú prípadne výstavne úspešní?

  • Pýtajme sa chovateľov všetko, čo nám napadne. Majme stále na pamäti, že sa s chovateľom konkrétneho plemena rozprávame preto, lebo sme sa už skôr rozhodli pre typického predstaviteľa daného plemena (výzorom aj povahou!). Zodpovedný chovateľ bude úprimný a nebude sa snažiť predať šteňa komukoľvek za každú cenu na prvom stretnutí. Dôveryhodného a správneho chovateľa spoznáte aj tak, že on bude mať na Vás takisto veľa otázok - záleží mu na tom, aby sa jeho šteniatko malo dobre a dostalo sa do správnych rúk.

      • Pýtajme si fotky, videá rodičov a ich spoločných potomkov, prípadne iných psov z odchovu aby sme mali čo najviac informácií. Zájdime osobne na výstavu, všímajme si správanie jednotlivých psíkov a majiteľov - to nám napovie veľa.

      • Zaujímajme sa o podmienky v akých rodičia žijú. Koľko mala fenka vrhov? Dobrý chovateľ poskytuje psom dostatočný priestor (pozor, nie vždy musí ísť o veľký dom s veľkorysým pozemkom), no predovšetkým im venuje dostatočnú pozornosť a starostlivosť pri výchove a svoj čas. Dnes už takisto väčšinou nie je problém vypozorovať tieto veci zo sociálnych sietí.

      • Ak máme užší výber chovateľov, navštívme ich osobne, ak je to možné. Samozrejme tu tiež platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Rovnako osobný kontakt s chovateľom nám pomôže utvoriť si dojem. Chceme si byť istý, že šteniatko dostaneme z dobrých rúk a patrične pripravené na nový život preč od súrodencov a mamy.

  • Pýtajme sa na odchované psy, ako sa im darí, vyskytujú sa u nich nejaké problémy?

  • Skúsme sa s nadhľadom pozrieť na to, aký vzťah má ku šteniatkam a svojim psom chovateľ? Úprimný a láskavý vzťah je možné spoznať aj tak, že zodpovedný chovateľ má naopak záujem o nás ako budúceho majiteľa 

      • Chce vedieť v akých podmienkach bude vyrastať jeho odchov u nových majiteľov a či sa šteniatko bude mať celý svoj život dobre.

      • Musíme sa ho na všetko pýtať a ťahať z neho informácie ako z chlpatej deky alebo sám sype z rukáva dôležité informácie (kŕmenie, výživa, starostlivosť o srsť, pazúry, hygienické návyky, dôležitosť správnej socializácie) a odpovedá ochotne na naše otázky?

      • Vie ako sa v súčasnosti darí jeho odchovom z predošlých vrhov? Zaujíma sa o ne? Pýta si fotky a videá? :)

  • Pýtajme sa na to, ako sa o šteniatka počas odchovu stará (ako ich socializuje!), ako často a čím ich kŕmi, rovnako sa zaujímajme, ako to máme robiť potom my.

  • Zaujímajme sa, či a ako bude chovateľ k dispozícii v prípade nejakého problému (napríklad zdravotného). Je štandardné, že zodpovedný chovateľ s kupujúcim podpisuje takmer klasickú kúpnu zmluvu, v ktorej sú okrem iného určené podmienky odstúpenia od zmluvy. Je bežné, že zodpovedný chovateľ si v nej určuje, že v prípade, že sa bude chcieť majiteľ psa vzdať, musí najprv kontaktovať chovateľa.

image4jpeg
Šteniatko z vrhu CHS Rubrum Solem, plemeno Shiba, foto/majiteľ: Anna Shustrová

KROK 4 


Výber konkrétneho šteniatka


Ak sme úspešne dospeli až do bodu, že sme si vybrali CHS, tak nás čaká ďalšia dôležitá voľba - musíme si vybrať konkrétne šteniatko z vrhu :o).


V prípade, že ešte čakáme na to "naše" spojenie resp. narodenie "nášho" vrhu - hurá - máme viac času na premýšľanie.

Ak už sú šteniatka na svete, času je menej. Kontakt a komunikácia s chovateľom je aj v tejto fáze základ. Bez ohľadu na to, či už máme vopred premyslenú preferenciu (pohlavie, farba alebo napr. úroveň dominancie), chovateľ nám dokáže poradiť a odporučiť vhodné šteňa . Pozná už svoje odchovy a vie najlepšie odhadnúť, ako sa budú jednotlivé chlpaté gule vyvíjať. Vie s veľkou pravdepodobnosťou predvídať, ktoré šteniatka majú dobré predpoklady byť neskôr výstavne úspešné a takisto vie odporučiť vhodného miláčika, ktorý síce nebude brázdiť súťaže krásy, ale bude skvelý rodinný spoločník.

 

Hoci bolo toto čítanie skutočne výživné, veríme, že načrtnuté informácie pomôžu zorientovať sa v téme aj úplnému laikovi a takisto v konečnom dôsledku prispieť k správnym rozhodnutiam, na konci ktorých budú šťastní majitelia šťastných psov :).

Šteniatka poľskej chovateľskej stanice Fuen No Oka, Chovateľka/foto Zuzanna Chade, plemeno Akita

Šteniatka poľskej chovateľskej stanice Fuen No Oka, Chovateľka/foto Zuzanna Chade, plemeno Akita

Šteniatka z vrhu českej CHS Damu Kara, majiteľ/foto: Nikola Navrátilová, plemeno Kishu