Výchova japonských plemien
Táto téma nie je úplne jednoduchá - nie však preto, že by bolo nadmieru ťažké pre bežného človeka vychovať psa, ale najmä preto, že hovoríme o prírodných (pôvodných) plemenách - a aj preto, že na spôsoby a výchovu samotnú existuje veľa pohľadov.
Je to dané aj tým, že každý majiteľ má inú predstavu ako sa má ideálne vo finále správať jeho pes - čo je pre neho želateľné, akceptovateľné a čo nie. Preto ani výmeny názorov na výchovu nikdy neutíchnu, nakoľko objektom diskusií budú nielen spôsoby (cesty) ako dosiahnuť ten-ktorý cieľ, ale aj preto, že sami majitelia majú rôzne predstavy v samotných cieľoch.
Téma výchovy je obsiahla a zaberie súčasným i budúcim majiteľom pomerne mnoho času - v tomto príspevku je našou snahou dať aspoň námet - čím všetkým sa treba pred zaobstaraním si šteniatka zaoberať, a čo nám pomôže lepšie pochopiť zmýšľanie psa, jeho potreby a nastaviť odzačiatku správnu komunikáciu s ním. To je vždy dôležitým predpokladom samotnej úspešnej výchovy.
Japonské plemená a ich osobnosť sú pomerné náročné pre laika na pochopenie - porozumieť ich zmýšľanie, videnia sveta i samotné potreby psa k tomu, aby z neho vyrástol vyrovnaný jedinec. Práve tejto téme odporúčame budúcim majiteľom venovať svoju pozornosť ešte predtým ako sa rozhodnú pre šteniatko.
Japonské plemená sú veľmi inteligentné, avšak našinec si často inteligenciu zamení za poslušnosť. Poslušný nerovná sa automaticky vysoká inteligencia - japonské plemená sú rodení individualisti, sú to veľmi múdre psy schopné myslieť a konať samostatne. Typicky Shiba napríklad pracovala pri love a strážení obydlia (či zneškodňovaní hlodavcov) výrazne samostatne, sú to psy, ktoré prežijú vďaka hustej podsade veľkú zimu ale i teplo, vedia si uloviť potravu (alebo sú o tom aspoň presvedčení keďže boli v minulosti využívaní na lov) - načo by potrebovali nás ľudí? Tu sa dostávame k základnej otázke ochoty spolupracovať s nami - ľuďmi. Prečo nás tieto psy potrebujú? Za uspokojenie akej potreby alebo motívu budú ochotné a radi spolupracovať? Akého pána si želajú a potrebujú? Akoby sme mali vlastne pristúpiť k ich osobnosti a samotnej komunikácii?
Typicky spomínaná "tvrdohlavosť" je spoločným rysom japonských plemien - otázka, prečo sú tieto psy vlastne tvrdohlavé a čo si pod tvrdohlavosťou predstavujeme? Neochotu uposlúchnuť? Nuž, tieto psy si vždy položia pri našej požiadavke či povele otázku "A čo mám z toho?" alebo inak "Prečo by som Ťa mal poslúchnuť?" ...vždy im hlavou preblesne otázka "či sa im to oplatí" a kto povel vyslovuje - aký vzťah a rešpekt majú k tejto osobe. Na tomto mieste je zrejme správne podčiarknuť, že každý pes vymieňa svoje správanie za získanie niečoho, čo chce alebo potrebuje - za uspokojenie svojich potrieb. Nikto z nás nechodí do práce zadarmo, ani naše psy. Japonské plemená si svoju "plácu" zvážia dvakrát než iné psy. Správna motivácia / odmena a komunikácia je kľúčom k ochotne spolupracujúcemu psovi. Slovo "poslušnosť" má skôr taký "pracovno-policajný" nádych - nazvime to radšej ochotou dobrovoľne a s radosťou uposlúchnuť naše povely či pravidlá. Našim cieľom je totiž japonský pes, ktorý bude spolupracovať rád. K faktorom motivácie ako odmeny za spoluprácu sa pripája však vždy aj spomínaný rešpekt k pánovi - ten si budujeme viac alebo menej celý život. Takisto hrá podstatnú rolu v ochote spolupracovať a uposlúchnuť.