Ako uchovať to, čo je cenné


V prípade plemena Hokkaido sa situácia postupom času dostala v samotnom Japonsku i mimo neho do nelichotivého stavu – plemeno a jeho nové generácie sa pohybujú na hranici udržateľnosti, počet novo narodených jedincov rapídne klesá. Japonský blog nihonken.blogspot.com publikoval pred pár dňami prehľad narodených psov tohto plemena v Japonsku (+ plemena Kishu, Shikoku a Kai) od roku 1993 po súčasnosť. Hokkaido kleslo počtom nar. jedincov za toto obdobie o viac ako 80% (počty z hlavnej plemennej knihy – registra DOKENHO: 1993: 1389 nar. šteniat, 2018: 242 nar. šteniat).

 

Prečo sa nerodia šteniatka? 

Odpoveď je zložitá a jednoduchá zároveň – reprodukcia je ľahká, chovateľstvo naopak ťažké. Kto chce privádzať nové generácie na svet skutočne zodpovedne, ten musí zaplatiť vysokú cenu: finančnú, časovú, vedomostnú, fyzickú i priestorovú. Čím ďalej tým menej ľudí je ochotných tieto úskalia podstúpiť.

 

Hokkaido ako stredne veľké plemeno je na priestor a odchov o niečo náročnejšie ako jeho menší bratranci – napríklad Shiby. V Japonsku postupne starne generácia skúsených chovateľov a nová má iný životný štýl. Psíkov síce vlastnia, ale mnohí žijú na rozdiel od svojich rodičov v mestách a psov majú ako domácich mazlíčkov.

 

Genetika a finančné náklady 

Pre laikov je zaujímavá informácia, že na to, aby sa plemeno správne rozvíjalo, musí byť zachovaná nepríbuzenská plemenitba – t.j. nové chovné páry by nemali mať spoločných predkov (koeficient príbuznosti) do 4. – 6. generácie. Preto je pri málo zastúpenom plemene tak náročné pokračovať v chove, aby neboli psy a ich šteniatka v neželanej príbuznosti. Import novej nepríbuznej krvi je finančne veľmi náročný. Čiastky za takéto jedince importované napríklad z Japonska prevyšujú často sumu 4.000 Eur.

 

Zdravie 

Okrem finančného hľadiska je tu ďalšia prekážka a výzva zároveň – zdravie. Hokkaido je z dedične prenosných chorôb zaťažené často na ochorenie očí CEA (Collie eye anomaly), ktoré vedie v ťažších štádiách k vnútroočnému krvácaniu. Už tak malú základňu psov teda znižuje aj toto zdravotné kritérium – špičkoví chovatelia toto majú na zreteli.  

 

Možnosti ako zvrátiť nelichotivý vývoj, ktorý je obdobný aj za hranicami Japonska, zachovať pritom správnu genetickú diverzitu a vylepšiť zdravie, predostiera chovateľka tohto plemena pani Jana Janečková /CZ/. Podarilo sa jej ako prvému chovateľovi v Európe priviesť v roku 2017 na svet 2 fenky CEA negativ, zo spojenia „Yuki“ Yukiko Howasou a „Goro“ Gorou Hayakita Miura Kensha. Na Slovensku sa nachádza zatiaľ iba niekoľko zástupcov tohto plemena, do chovu však zatiaľ nijak neprispeli. Situácia v Čechách je o niečo lepšia. Potrebné kroky osvetľuje chovateľka J. Janečková, zakladateľka chovateľskej stanice Amico di Boemia:

 

„Když jsem se poprvé setkala s tímto plemenem, věděla jsem o mnoha úskalích, které by chov těchto nádherných psů přinášel, ale rozhodla jsem se je vědomě ignorovat. Jestli něco opravdu nesnáším, tak je to slovní spojení "to nejde". Na úvod je třeba podotknout, že zachraňovat plemeno v Evropě, když se počty nově narozených štěňat v Japonsku - zemi původu pohybují na hranici udržitelnosti, je opravdu velmi těžké. Cesta k záchraně není rychlá ani snadná, nicméně si stále stojím za tím, že je reálná. Člověk, který se rozhodne touto cestou jít, musí toto plemeno opravdu z celého srdce milovat. Pokud by tomu tak nebylo, tak se dostane s pravděpodobností, která téměř hraničí s jistotou, během několika málo let do situace, kdy snahu o chov prostě vzdá.

 

Začiatky chovu Hokkaido 

Pro lepší představu, jak to v Čechách vypadalo před 8 lety - v roce 2012 jsem koupila malou Kimi (Cora Akuri Jume), fenku tohoto plemene a vysnila jsem si, že jednou odchovám štěňátka. Což se ovšem lehce řekne, ale mnohem hůř udělá. V té době bylo v ČR přibližně 30 pejsků a fenek plemene hokkaido ken, aktivní chovatelská stanice pak již nebyla žádná. Tak jsem založila chovatelskou stanici Amico di Boemia a doufala, že se jednou podaří můj sen zrealizovat. V Čechách sice žili 4 psi zařazení do chovu, ale problém byl v tom, že 3 z nich byli velmi blízcí příbuzní a já věděla, že příbuzenskou plemenitbu dělat nechci. Čtvrtý pejsek neměl vhodnou genetiku pro chov a v tomto ohledu na tom byl stejně, jako drtivá většina všech jedinců, žijících v ČR.

 

Na krytí s Kimi jsem tedy jela do Polska - za psem, kterého Kate Jablonska přivezla z Japonska. Narodila se tři krásná štěňátka, ale po velmi těžkém porodu Kimi jsem už neměla odvahu nechat ji znovu zabřeznout, protože konec březosti a první dny po narození štěňátek byla pro mě jedna velká noční můra. V té době však již přijela z Japonska v roce 2014 do naší chovatelské stanice bílá fenka Yuki (Yukiko Howasou). O rok později, v roce 2015 přijel bílý pes Goro (Gorou Hayakita Miura Kensha), aby s naší Yuki vytvořili chovný pár. Yuki odchovala ve dvou vrzích 9 krásných štěňátek, ale ze zdravotních důvodů (po uzavřeném zánětu dělohy a následné operaci) již další štěňátka mít nemůže.

 

Moya: nový prírastok v roku 2020 

A tak přijela v letošním roce do naší chovatelské stanice jako nová naděje pro chov bílá fenka Moya (Cukiko Saki Moya Tokugawa Tsunayosi). Zatím je však malá a plánování štěňátek je v tuto chvíli ještě hudbou budoucnosti. Ale situace v chovu je po osmi letech mého snažení o to, aby se plemeno hokkaido ken dostalo do povědomí veřejnosti již mnohem radostnější. Co tím chci říct? Jen pro srovnání - v chovu plemene Hokkaido ken jsem se snažila navázat na práci chovatelů z minulosti a pokračovala jsem s jednou fenkou a žádným vhodným chovným psem v republice.

 

Ďalšia generácia: vrh Riny, dcéry Yuki 

Jaká je situace v roce 2020? Rina (Cubomi Chiemi Rina Amico di Boemia), dcera naší Yuki, odchovala v roce 2019 svůj první vrh, ve kterém se narodilo 6 štěňátek. V tuto chvíli tedy máme 1 fenku (Rina) v nejlepším produktivním věku s genetikou CEA N/N negativní. S perspektivou a nadějí pro zařazení do chovu je tady naše mladá bílá fenka Moya s genetikou CEA N/N negativní, jedna červená fenka CEA N/N negativní a dále jedna červená fenka CEA N/n carrier a jedna bílá fenka CEA N/n carrier. Tedy 3 feny CEA N/N negativ a 2 feny CEA N/n carrier. Psi jsou na tom následovně - Goro je krycí pes v nejlepším věku s genetikou CEA N/n carrier a je plánovaným otcem budoucích prvních štěňátek naší Moyi. Pak je tu jeden mladý bílý pes s genetikou CEA N/n carrier a nejmladší je pejsek červené barvy s genetikou CEA N/N negativní. Tito psi jsou vhodní do chovného páru k naší Moye, majitelé ostatních fenek budou muset vyjet na krytí do zahraničí nebo dovézt psa s vhodným rodokmenem a genetikou. S ohledem na potřebu dalšího rozšíření nové nepříbuzné krve je to nutnost a věřím, že to všichni pochopí a ujmou se tohoto úkolu zodpovědně. Mám tím na mysli, že je potřeba zajistit, aby všechny fenky, které budou v budoucnosti vhodné k chovu, nenakryl zase jediný pes, jako tomu bylo v minulosti. Pokud tento úkol jako chovatelé zvládneme a já mám opravdu velkou radost, že už nejsem sama, tak máme nádhernou příležitost přispět k zachování tohoto plemene opravdu velkým dílem.

 

Je to však běh na dlouhou trať a plánování vrhů by mělo být dělané důsledně s ohledem na možné využití štěňat pro chov v budoucnosti a ne pouze na pokrytí momentální poptávky po štěňatech na mazlíky. Každá fenka má limitované možnosti reprodukce, není to stroj na rození štěňat. Nemůžeme tedy připustit, aby se tento limit "vyčerpal" na vrhy, které nebudou vhodné k dalšímu použití. Abychom tohoto cíle dosáhli, tak jsem přesvědčená, že se neobejdeme bez pochopení vážnosti situace a následné vzájemné spolupráce chovatelů a majitelů těchto psů nejen v ČR, ale i v Evropě.

 

Takže shrnuto, sečteno, podtrženo .... v ČR se jako chovatelé plemene Hokkaido ken nacházíme ve velmi dobré situaci. Z jedné jediné původní fenky se podařilo dát dohromady velmi perspektivní chovnou základnu a máme tedy k dispozici:

 

·         5 fen, z toho 3 bílé barvy a dvě červené barvy (z nich jsou 3 CEA N/N negativní a 2 CEA N/n carrier)

·         3 psy, z toho 2 jsou bílé barvy a 1 červené barvy (z nich 1 je CEA N/N negativní a 2 CEA N/n carrier)

 

Závěrem tedy přeji nám všem majitelům pejsků a fenek plemene Hokkaido ken, abychom ve svém úsilí a snaze vytrvali a budoucí štěňátka odchovali s láskou, citem a odpovědností. V tuto chvíli opravdu věřím, že se nám to podaří. Chce to jen velkou dávku trpělivosti a pokory k chovu, ale krásní psi plemene hokkaido ken za to opravdu stojí.

 

Pokud se podaří, aby každý pejsek zařazený do chovu přispěl k rozvoji plemene Hokkaido ken alespoň tak, jako naše Yuki, tak se o budoucnost těchto psů nemusíme bát. Aktuálně má Yuki celkem 24 vnoučat, protože v lednu se ve Francii narodili 2 bílí pejsci. Jejich tatínkem je Benjiro Hideaki Amico di Boemia, syn naší Yuki z jejího prvního vrhu.“


Viac informácií k téme TU a TU

Najnovší prírastok do rodiny Hokkaido v chovateľskej stanici Amico di Boemia /CZ/: fenka   "Moya" Cukiko Saki Moya Tokugawa Tsunayosi

Foto/majiteľ: J. Janečková