Hokkaido 北海道犬


Oblasť pôvodu: ostrov Hokkaido


Nae ciele 16png

Majiteľ/ Foto: Jana Janečková, zľava: Gorou Hayakita Miura Kensha, Gorou Hayakita Miura Kensha, Yukiko Howasou

Fyzické parametre:

  • Výška v kohútiku (NIPPO štandard): psy 49-55 cm, fenky 46-52

  • Výška v kohútiku (FCI štandard): psy 48,5-51,5 cm, fenky 45,5-48,5 cm

  • Váha: psy 17-20 kg, fenky 14-17 kg

Farebné varianty: biela (shiro), červená (aka), čierna s pálením (black and tan), žíhaná (tora), sezamová (goma), čierna (kuro).

Vedeli ste, že: 

Napriek názvu plemeno pochádza pôvodne z kórejského polostrova, odkiaľ sa na ostrov Hokkaido dostalo spolu so sťahujúcim sa národom Ainu v 12.storočí.

Údajne sa považuje za najstaršie a najpôvodnejšie z japonských plemien. V porovnaní s ostatnými 5 pôvodnými plemenami má najmenšie uši (v porovnaní k veľkosti hlavy).

Hokkaido bol uznaný za japonské národné kultúrne dedičstvo v roku 1937.

Chovateľská stanica pre toto plemeno na Slovensku: Nie


Hokkaido je plemeno s najširšou farebnou škálou spomedzi všetkých pôvodných japonských plemien. Je o niečo väčšie ako Shiba inu. Podľa národa Ainu, s ktorým sa prisťahovali tieto psy z kórejského polostrova na ostrov Hokkaido, sa niekedy hlavne v minulosti nazývali aj “Ainu ken” (pozn. ken = pes v japončine). Plemeno je vďaka svojej stavbe tela jedno z najodolnejších, veľmi dobre znáša aj tuhé zimy s množstvom snehu.

U Hokkaido na rozdiel od Akity FCI štandard povoľuje aj modré alebo čierne zafarbenie jazyka. Tieto psy boli využívané pri love medveďov, podobne ako Akity sa vyznačujú veľkou odvahou a navyše majú veľkú výdrž. Dnes sa na výstavách v Japonsku z času na čas vykonávajú “lovecké testy” kde psa postavia pred živého medveďa a hodnotitelia posudzujú jeho reakcie, pohyb a lovecký “drive”.

 

Zľava: Majiteľ/ Foto: Jana Janečková, Yukiko Howasou, Gorou Hayakita Miura Kensha

Majiteľ/ Foto: Jana Janečková,  Cora Akuri Jume