Hoci toto zaujímavé plemeno nemá v Európe ani zďaleka také početné zastúpenie ako Akity alebo Shiby, podarilo sa nám získať autentický príbeh chovateľky, ktorá má v súčasnosti psa aj fenku importovaných priamo z Japonska. Veríme, že tento príbeh takisto zaujme a možno dokonca inšpiruje mnohých fanúšikov pôvodných japonských plemien.


Môj príbeh s Kai 


Laura Quadri (Taliansko)

Môj príbeh s Kai sa začal v roku 2013 a prakticky súvisel so Shikoku. V tom čase som mala psa Shikoku a fenku Shiby a chystala som sa importovať moju prvú sučku Shikoku z Japonska. Preto som vycestovala priamo do Japonska, a keď už som tam bola, chcela som o Shikoku zistiť čo najviac informácií z prvej ruky. Zároveň sa mi podarilo využiť príležitosť a zúčastniť sa lovu s dvoma mladými Kai, ktorý organizoval jeden z mojich japonských priateľov, ktorý je zhodou okolností tiež poľovník. Kai boli pôvodne využívaní na lov, skutočne v ňom vynikajú a ich schopnosti sú výborné predovšetkým pri love Kamoshika (pozn: druh horskej antilopy). V našom prípade boli Kai na poľovačke kvôli výcviku na lov diviakov. To, že som videla ako tieto žíhané stredne veľké psy spolupracujú a ako sa správajú počas lovu, ktorý je ich prirodzenou činnosťou, mi dalo hlavne dve veci. Prvá bol dôležitá informácia o typickom správaní Kai. Druhá vec bol o to väčší záujem o toto plemeno, vedela som, že si Kaia skôr alebo neskôr zaobstarám. V priebehu posledných 5 rokov som navštívila Japonsko sedemkrát, okrem iného s cieľom lepšie spoznať a získať ďalšie vedomosti o Kai.

Ako som už spomenula, pôvodný cieľ prvej návštevy Japonska bol predovšetkým import Shikoku, ale takisto som chcela spoznať a zistiť veľa informácií aby som pochopila skutočnú podstatu a správnu morfológiu psa Shikoku. Po tom, čo sme sa vrátili domov trvalo 4 roky kým som si splnila svoj sen zadovážiť si aj Kai. Od začiatku som bola rozhodnutá pre import Kai z Japonska. V prvom rade kvôli tomu, že v Európe je populácia Kai veľmi malá a zároveň som chcela typ psa, ktorý som videla práve v Japonsku pred 4 rokmi. Len na okraj, Kai je pomerne málo rozšíreným plemenom aj v samotnom Japonsku. Napriek tomu, že je všeobecne známe - Kai je jednou z postáv v jednej japonskej mange (pozn. manga je pomenovanie pre animovanú japonskú rozprávku) – skutočné číslo registrovaných psov v Japonsku sa ani zďaleka nepribližuje počtu Akít alebo Shíb.

Kontaktovala som teda svojho japonského priateľa s prosbou o pomoc a on mi pomohol získať krásne šteniatko, fenku. A tak k nám prišla pred dvoma rokmi v 2018 naša Haruna. V lete 2019 som si zaobstarala ďalšieho Kai, tentokrát to bol psík s menom Reihou a bol takisto dovezený z Japonska. Obidvoch Kai, ktorým tu v Taliansku mám, som získala na základe spolupráce s mojim japonským kamarátom pánom Shigeru Kato, ktorý je zároveň aj spolumajiteľom oboch mojich Kai.

Keď porovnám Kai so Shikoku alebo Akitou, Kai je plemeno, ktoré je výrazne priateľskejšie či už k ľuďom alebo akýmkoľvek zvieratám. Pre tieto psy je typické, že sú prakticky stále šťastné . Milujú svoju rodinu a sú jej radi na blízku. Zatiaľ čo Shikoku je oveľa energickejší a k cudzím ľuďom býva odmeraný, Kai je aj k neznámym väčšinou priateľský. To z neho možno nerobí ideálneho strážcu, ale o to lepšieho rodinného spoločníka.


Foto: Franco Lissandro, majiteľ: Shigeru Kato a Laura Quadri