Môj príbeh: Shikoku
Karolina Kardasz

Shikoku mi učarovalo zhruba pred siedmimi rokmi. Už si ani celkom nespomínam, čo presne ma na tomto plemene fascinovalo, no odvtedy sa celý čas nachádzalo na zozname prianí, ktoré si plánujem splniť.  

Prístup k informáciám nebol a doteraz nie je jednoduchý, pretože Shikoku nie je ani v Japonsku masovo obľúbené plemeno. Sledovala som chovateľov v Európe, USA a Kanade. Keď som už vedela aký typ a farba mi vyhovuje, natrafila som na oznámenie vrhu jednej z talianskych chovateľských staníc. Otec bol krásny pes vypožičaný z Japonska a mama bola japonský import, u mňa bolo rozhodnuté. Napriek svojmu skeptickému pohľadu na nové plemeno môj manžel nakoniec znova akceptoval ďalší môj šialený nápad doniesť si nové šteniatko (v tom čase s nami bývalo našich 10 japonských Akít). Tak k nám na konci novembra 2018 pribudla 15-týždňová fenka menom Sai (keďže do Poľska nesmie byť importovaný pes bez vakcinácie proti besnote skôr ako 3 týždne po zaočkovaní).

Hoci zjavenie Sai na začiatku vytvorilo menší chaos v našej svorke, nakoniec však bola prijatá ostatnými psami bez väčších problémov. Saisho, napriek svojej neuveriteľnej aktivite a často šialeným výmyslom vždy bola a je veľmi vyrovnaným a priateľským psom ku všetkým ľuďom aj zvieratám bez rozdielu. Vďaka nej som veľmi rýchlo zistila aké rozdiely sú medzi Akitami a Shikoku a napriek mnohým nepríjemným prekvapeniam som vedela, že ona nebude jediná zástupkyňa tohto plemena v našom dome. Rozhodnutie zaobstarať si ďalšie šteniatko urýchlil plánovaný výlet do Japonska, kam sme šli s priateľmi, ktorí sú tiež chovateľmi Akít. Po niekoľkých mesiacoch pátrania a obrovskej pomoci priateľa zo zahraničia, sme sa domov vrátili s prvým Shikoku v Poľsku importovaným z Japonska. Bolo to zhruba 6 mesiacov odkedy k nám prišla Sai. Na rozdiel od Sai, Oshi je žiarlivejší a dominantnejší pes. Vždy hrdý a na prvý pohľad a kontakt nezávislý, stal sa mojim tieňom a zároveň najlepším priateľom. Sleduje každý môj krok a nepáči sa mu, keď sa ku mne snažia priblížiť iné psy.

Shikoku sa od Akity nelíši iba veľkosťou. Napriek mnohým podobnostiam, môže byť temperament a úroveň aktivity Shikoku pre mnohých veľmi ťažko akceptovateľná. Rovnako platí, že Shikoku nie je ani veľká Shiba! Sú to stredne veľké a veľmi agilné psy, ktoré sa veľmi rýchlo učia a sú extrémne šikovné. Dokážu človeku učarovať, zároveň často vyvolávajú rešpekt vďaka svojmu vlčiemu výrazu. Dokážu prekopať celú záhradu a zničiť káble v dome. Vyžadujú mnoho aktivity, hoci rovnako dokážu tráviť čas aj na gauči po boku svojho ľudského ochrancu a iných psov. Moje Shikoku neznášajú samotu. Privolanie, rovnako ako u Akít nie je jednoduché, ale nie je ani nemožné. Chce to veľkú trpezlivosť a srdce, pretože napriek ich nezávislosti, sú to veľmi citovo a spoločensky založené psy.

Foto/majiteľ: Karolina Kardasz so svojimi psami: fenka Saisho Go Ihoku Hakurensou, pes YOSHIHARUZAKURA GO Kachidoki Okamotosou