Na Slovensku nachádza momentálne 1 zástúpca tohto plemena, fenka - šteniatko, ktoré bolo importované z maďarskej chovateľskej stanice. Veríme, že po úspešnej bonitácii v dospelosti sa založí a rozvinie chov aj tohto japonského plemena na Slovensku. Chovateľské stanice, ktoré vlastnia zástupcov tohto plemena, sa nachádzajú najbližšie v Českej republike, Poľsku, Taliansku, Holandsku a pod.


Fenka (toho času 4-mesačná, 1/2020) Rinzetaru Ayumi je novým prírastkom do vašej chovateľskej stanice Wakizashi of Tianito. Kedy ste začal zaujímať o toto plemeno a prečo vlastne padlo rozhodnutie práve na plemeno Shikoku?


Tibor Tóth: Toto plemeno som videl prvýkrát približne pred 4 rokmi a 2 roky som čakal na tento vrh, z ktorého sme si potom vybrali práve túto fenku. Shiby chovám už takmer 10 rokov, chcel som zostať pri japonských plemenách - Shikoku mi je zo všetkých ostatných japonských plemien svojim exteriérom, veľkosťou i povahou najbližšie.

Akých predkov má táto fenka, odkiaľ pochádzajú?

T.T.: Zo strany otca sú to čisto japonské línie, zo strany matky sú to po 4 generáciu už európske odchovy tohto plemena.

Dá sa porovnať z prvých týždňov šteniatko Shikoku so šteniatkami Shiby, s ktorými máte veľa skúseností?

T.T.: Uvidíme ako sa jej povaha vyvinie po puberte v dospelosti, zatiaľ je tam vidno istú podobnosť, fenka je však pokojnejšia. Vo svojich 4-och mesiacoch však už prerástla dospelé Shiby. Je milá, hravá a kontaktná - so šteniatkom som spokojný môžem povedať, kým však dospeje, potrvá to ešte nejakú dobu.

Kde ju budú môcť uvidieť obdivovatelia tohto plemena?

T.T.: Tento rok ju plánujeme vziať na open air výstavy (MVP) v Lučenci a vo Veľkej Ide. 

Foto/majiteľ: Tibor Tóth, Rinzetaru Ayumi