Hokkaido je jedným zo šiestich pôvodných japonských špicovitých psov. Stredne veľké plemeno s pôvodom v najsevernejšom ostrove Hokkaido, často sa mu hovorí aj Ainu ken podľa pôvodných obyvateľov Japonska - Ainu. Ainu volali svojich psov “seta” alebo “shita” a používali ich na lov medveďov alebo jeleňov. Predpokladá sa, že toto plemeno sa dostalo na ostrov Hokkaido práve s kmeňom Ainu keď boli vytlačení na sever príchodom obyvateľov Yayoi z kórejského polostrova.


Nae ciele 17png

Foto/majiteľ: Jana Janečková, zľava -  Yukiko Howasou,  Cora Akuri Jume,  Gorou Hayakita Miura Kensha

Psy Hokkaido zrejme nesú viac génov z pôvodných typov psov, ktoré prišli do Japonska s Jomon érou (obdobie 14000 - 300 rokov p.n.l.). Napriek tomu, že dochádzalo k ich kríženiu so psami, ktoré prišli spolu s národom Yayoi, boli vďaka moru geograficky izolované. Štúdie ukázali, že zdieľajú DNA so psami Ryuku z Okinawy, ktoré taktiež údajne nesú viac génov pôvodných Jomon psov.


Medzi ľudom Ainu tradovali rôzne príbehy a takisto niekoľko legiend obsahovalo zmienky o psoch. V legende o zrodení národa Ainu bola vyplavená princezná na opustenej pláži. Ako tak plakala nad svojou núdzou, zjavil sa pred ňou biely pes, ktorý jej priniesol jedlo. Od toho dňa žil pes s ňou a jedného dňa sa im narodilo dieťa. Z dieťaťa vyrástol mocný a silný praotec Ainu.


Hokkaido bol uznaným japonskou vládou za japonské národné dedičstvo v roku 1937. V Japonsku existujú dva hlavné registre, Hokkaido Ken Hozonkai (spoločnosť na zachovanie a ochranu psa Hokkaido) a Hokkaido Ken Kyokai (Asociácia psov Hokkaido). Takmer žiadny pes Hokkaido nie je zaregistrovaný mimo týchto dvoch klubov.


Plemeno bolo pôvodne tvorené niekoľkými líniami pomenovanými podľa Ainu dedín odkiaľ pochádzali, pričom najznámejšie línie boli Chitose, Biratori, Atsuma (Azuma) a Yuwamizawa. Dnes je jedinou zachovanou líniou Chitose, pričom ostatné sú zmiešaninou všetkých pôvodných línií. Biele, menšie psy s menšími ušami a širokým čelom boli typické pre Chitose líniu. Oproti tomu Atsuma línia pozostávala z množstva žíhaných psov s kužeľovitejším pyskom.


Hokkaido ken je známy svojou odvahou. Hoci veľmi málo psov je dodnes používaných na lov medveďov, na špecializovaných výstavách sa vykonávajú lovecké testy, kde psovi ukážu živého medveďa a psa hodnotia udeľovaním bodov za ich pohyb, reakcie a lovecký pud.

Hokkaido je stredne veľký, silný pes. Majú dlhšiu kryciu srsť ako ostatné japonské plemená, širší hrudník a menšie usi. Rovnako ako ostatné japonské psy, majú dvojitú srsť s hrubou vonkajšou ochrannou vrstvou a jemnou hustou podsadou, ktorá pĺzne dvakrít do roka. Plemeno pozná rôzne farby: biela, červená, žíhaná, sezamová a Hokkaido Hozonkai dokonca uznáva aj vlkošedú farbu. Veľa psov má fľaky na jazyku. Plemeno je typické vztýčenými ušami a zatočeným alebo kosákovitým chvostom.

Psy sú veľké od 48,5 - 51,5 cm, fenky 45,5 - 48,5 cm (podľa JKC, FCI, HKH). Podľa NIPPO je výška u psov 49 - 55 cm, fenky 46 - 52 cm. Očakávaná dĺžka života je zhruba 15 rokov. Plemeno je veľmi zriedkavé mimo krajiny pôvodu. V Japonsku sa ročne zaregistruje cca 300 šteniat.

------------------------

Tento text bol preložený z pôvodného zdroja a použitý so súhlasom autora pána Shigeru Kato - zdroj:

http://japandogexport.com/breeds/hokkaido-ken/