Shikoku je ďalším zo šiestich pôvodných japonských špicov. Pôvodom z hornatého regiónu v oblasti prefektúry Kochi na ostrove Shikoku, bývajú tieto vynikajúce lovecké psy nazývané aj ako Kochi ken. Shikoku je uznávaný pre svoju húževnatosť zoči voči veľkej zveri a relatívnemu pokoju v blízkosti svojej rodiny. Pôvodne známe aj ako Tosa ken, boli tieto psy premenované pre pričasté nesprávne zamieňanie s bojovými psami Tosa.


Po prvej svetovej vojne podľahla relatívna prosperita krajiny ekonomickej biede na začiatku Showa éry v roku 1926. Pôvodne obyčajné a bežné vlastníctvo psov sa stalo neobyčajným. V roku 1928 vznikla spoločnosť na ochranu 6 pôvodných japonských špicovitých plemien Nihon Ken Hozonkai (skrátene NIPPO). V roku 1937 NIPPO dosiahla ďalší úspech keď vláda uznala aj Shikoku za národné a kultúrne dedičstvo.


shikokpng

Zľava + v strede: foto/majiteľ: Karolina Kardasz, YOSHIHARUZAKURA GO Kachidoki Okamotosou, vpravo: foto/majiteľ: Tibor Tóth, Rinzetaru Ayumi


Plemeno pochádza z troch odlišných línií: Awa, Hongawa a Hata, všetky tri pomenované podľa obastí prefektúry Kochi odkiaľ pochádzali. Rozdiely medzi týmito líniami sa časom zliali a línie sa pomiešali. Moderný Shikoku sa považuje za potomka predovšetkým Hongawa a Hata línie, keďže línia Awa prakticky vymizla ako dôsledok ťažkostí vyplývajúcich z druhej svetovej vojny a nedostatku kvalitných jedincov, ktorí sa krížili so psami iných línií.


Jedným zo zakladateľov Hata línie bol pes Goma-gou, narodený v roku 1934. V roku 1940 získal titul Best in Show. Základné prvky Hata línie zahŕňali vo všeobecnosti ťažšie, mohutnejšie stavané psy s hustejšou, dlhšou a bohatšou srsťou. Lebka bola širšia, uši menšie a pohyb nemotorný. Línia Hongawa vďačí za mnoho psovi zakladateľovi “Choushun-gou”, ktorý vyhral Best in Show o rok neskôr. Narodený bol v tom istom roku, teda 1934. Tieto psy boli charakteristické ľahkým, ladným pohybom, silnými končatinami s výborným uhlením, dobre nasadenými ušami a správnou farbou oka. Ich vonkajšia krycia srsť bola hrubá, odolná voči počasiu, ale ich podsada nedosahovala rovnakú kvalitu ako pri línii Hata. Hongawa Shikoku bol štíhly a elegentný. V konečnom dôsledku to bola práve línia Hongawa, ktorá mala najäčší vplyv na to smerovanie plemena ako ho poznáme dnes. Dvaja ďalší pozoruhodní Shikoku z rovnakého obdobia boli “Kusu-gou”, ktorý vyhral Best in Show v roku 1939 a “Kuma-gou”. Tieto štyri psy dokopy vytvorili základ moderného Shikoku.


FCI štandard obsahuje Shikoku ako: “stredne veľké plemeno s vyváženou kostrou a dobre vyvinutými, zreteľne vyrysovanými svalmi. Má vztýčené uši a zatočený alebo kosákovitý chvost. Stavba tela je silná, dobre stavaná a kompaktná.” Podľa NIPPO a JKC psy môžu dosahovať výšku 49 - 55 cm, fenky 46 - 52 cm. Akceptované sú štyri farby: sezam, červená, čierna s pálením (black and tan) a biela. Biela však u Shikoku nie je preferovaná a v kruhu býva penalizovaná. Rovnako čierna s pálením nebýva veľmi obľúbená vo výstavnom kruhu a tiež vo všeobecnosti pri tomto plemene, pretože je náročné reprodukovať psy so správnymi znakmi. Niektorí chovatelia v Japonsku však napriek tomu držia takéto psy vo svojich chovoch kvôli udržiavaniu tmavej farby a hustejšej srsti vo svojich pokrvných líniách. Čierna farba bola typická predovšetkým u pôvodných Hongawa psoch. Existujú tri druhy sezamu: kuro-goma (viac čiernych ako svetlých chlpov), aka-goma (červený základ so zapustenými čiernymi chlpmi) a shiro-goma (biely základ so zapustenými čiernymi chlpmi.  

Ako všetky ostatné Nihon ken plemená, Shikoku má dvojitú srsť s hrubou vrchnou krycou srsťou a jemnou hustou podsadou, ktorá pĺzne dvakrát do roka. Všetky Shikoku by mali mať urajiro.

Shikoku sa zvyčajne viac snaží uspokojiť svojho majiteľa v porovnaní s ostatnými japonskými špicmi, ale stále je to nezávislý a samostatne uvažujúci pes, ktorý často neposlúcha a ignoruje povely. Shikoku môže byť teritoriálny a môže byť ako takým strážnym psom, no jeho povaha nedáva predpoklad na najlepšieho ochrancu. Shikoku ken je jedným z najmenej početných plemien japonských psov. Iba malý počet psov žije mimo Japonska. V Japonsku ročne pribudne zhruba 200 - 300 zaregistrovaných šteniat. Hlavný register je evidovaný klubom Nihon Ken Hozonkai (NIPPO).

------------------------

Tento text bol preložený z pôvodného zdroja a použitý so súhlasom autora pána Shigeru Kato - zdroj: http://japandogexport.com/breeds/shikoku-ken/

 

Chovateľ: Laura Quadri, Foto/Majitel: Karolina Kardasz, Fenka Saisho Go Ihoku Hakurensou