VÝKUP,  TRANSPORT A... "ZÁCHRANA"


Začiatkom októbra 2020 (viď nižšie obr.) pribudol na najväčšom slovenskom inzertnom portáli inzerát, ktorý sa typovo opakuje  často: "predám šteniatko plemena Shiba inu, NIE DO VÝKUPU!"


Výkup? Aký a kam? Pri krátkom pospájaní si súvislostí je jasné, že mnoho šteniat zo Slovenska končí v transportných dodávkach smerom do krajín západnej Europy, funguje to takto pomerne dlhú dobu nakoľko aj v krajinách EU je dopyt po šteniatkach relatívne vysoký a ich zákony na ochranu držby či reprodukcie psov sú prísnejšie - logicky sa teda štence dovážajú. Lukratívny biznis je to aj preto, že západní klienti sú pripravení zaplaitiť za takéto šteniatka stovky EUR:

https://www.pz-news.de/baden-wuerttemberg_artikel,-93-Welpen-illegal-transportiert-Fast-alle-der-ueb...,
https://www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.illegale-welpen-transporte-bei-ulm-ein-tierheim-im-aus...,
https://www.fr.de/panorama/millionengeschaeft-kranken-tieren-11228119.html,
https://zn.sk/nelegalny-vyvoz-steniat/,
https://www.holidogtimes.com/de/transport-von-150-hunden-zwischen-der-slowakei-und-frankreich-von-fr... ...


Posledné zadokumentované ohadlenia vrhajú však tieň aj na niektoré zahraničné útulky a záchranné organizácie, z ktorých niektoré preukázateľne spolupracujú s pašerákmi šteniatok (a ich množiteľmi v domovskej krajine). Je to to totiž finančne zauujímavý biznis pre obe strany - jednak pre množiteľov, ktorí môžu produkovať vo veľkom "do výkupu", ale aj pre stranu konečného "predávajúceho", t.j. žiaľ v tomto prípade pre útulok. Ten sa tvári ako subjekt, ktorí pomáha a zachraňuje zvieratá z ulice, ktorý sanuje rôznych opustených psov, zabudnutých, zatúlaných, stratených, vyhodených, osirelých a pod.  Adopčný poplatok nie nezaujímavý (pre útulok) a k tomuto príjmu sa pridávajú ešte aj štedré dotácie od štátu a individuálnych podporovateľov - slovom slušný príjem na to, aby tí, ktorí sú schopní sa správať neeticky, tak aj robili - dovážajú vykúpené štence a vydávajú ich za "zachránené jedince" s ponukou na adopciu.


Málokto z kupujúcich, ktorí si chcú adoptovať šteniatko či dospelého psa tuší, že tieto psy neboli v niektorých prípadoch nijak "zachránené" a ani oni svojou adopciou ich "nezachraňujú" a nepomáhajú - zvieratá boli často ilegálne importované. Sú príliš mladé a nemajú logicky očkovanie proti besnote, ktoré je na import psa do druhej krajiny potrebné. Nemeckým reportérom sa podarilo tento x odhaliť a zadokumentovať okrem ilegálneho importu príliš mladých šteniat aj praktiky množiteľov priamo z krajín západnej Európy, konkrétne Holandsko a Belgicko. Vždy sa využíva medzera v zákone (napr. ze neexistujúci limit pre vlastnenie počtu psov do 6 mesiacov, takže šteniatok môže mať pokojne majiteľ-množiteľ aj 1 000). Ako zachytáva videoreportáž nemeckého ochranára, šteniatka sa vo veľkom doslova "liahnu" nielen v krajinách východnej Európy, ale žiaľ aj vo vyspelejšom západnom svete, kde chybou nedokonalosti zákonov vznikli a profitujú tzv. šteňacie farmy (Belgicko, Holandsko).


Produkujú sa tam tisíce šteniat a zákazníkmi sú aj klienti z Nemecka či ďalších okolitých krajín. Niektoré zo šteniat sú "vyprodukované" tam, iné sú importované - ako zachytáva videodokument, mnohé sú masívne začervené, apatické, choré, slabé, trpiace parvovirózou a nedožijú veľa dní. Problémom cezhraničných transportov je to, že importované šteňatá sú príliš skoro odoberané od matky, stresované prevozom a odchovávané v absolútne nevhodnom prostredí. Nevadí to kupujúcim? Podľa pohľadu na zástup klientov pred pokladňou týchto natočených "puppy farms" ani veľmi nie. Mnohé šteniatka sú ponúkané cez Ebay Kleinanzeigen, čo je obdoba našej bazošovej platformy ako sa dostať ku šteniatku. Opäť tá istá situácia ako poznáme z tisícok ponúk na Slovensku - hľadáme/ponúkame šteniatko konkrétneho plemena, "čistokrvné bez PP"... ale za výhodnejšiu cenu než u klasického chovateľa FCI.


Jedných priekupníkov sa v reportáži podarilo usvedčiť, ochranári ako fingovaní záujemci o šteňa privolali políciu - predávajúci sa dopomohli usvedčiť sami, nakoľko potvrdili, že šteniatka ktoré predávajú, sú Bulharska a nemali očkovanie proti besnote. Pred nemeckým zákonom (Tierschutzgesetz) je tento čin stále takisto len priestupkom a je možné ho sankcionovať len pokutou. Boli im odobraté všetky šteniatka, ktoré mali v byte na ponuku predaja (6 ks).


Zábery zo šteňacích fariem sú šialené - obrovské haly plné plastových kadí, v ktorých sú importované alebo tam narodené šteniatka, kupujúci si prídu vyberať ako do veľkoobchodu. Kde je základná chyba? Sú dve - nedokonalosť legislatívy, ktorá toto neetické konanie pri reprodukcii a odchove psov vôbec umožňuje a druhá - ktorú môžeme označiť takto: kde je dopyt, tam bude vždy ponuka.


Ponuka, ktorá si tie cestičky a okľuky v zákone vždy nájde. Na Slovensku sa nemáme čím pýšiť, na naše pomery sú zadokumentované západoeurópske šteňacie farmy priam luxusným interhotelom. Zábery našich ochranárov prinášajú ešte smutnejšie svedectvá. Na tieto miesta však predávajúci kupujúcich zaviesť nemôže - keďže sa povedomie ľudí postupne zlepšuje, množitelia si uvedomili, že kupujúci chce mať dobrý pocit, že šteňa pochádza z dobrých rúk a že nepochádza z "množiarne". Kto by chcel mať psa z nejakej hnusnej množiarne? To sa už dnes stáva štandardom - našťastie... Na druhej strane našli menší i väčší množitelia riešenie aj na toto - buď odovzdajú šteniatko klasicky mimo miesto chovného priestoru, alebo ponovom - už nejakú dobu je bežná prax, že záujemcom o šteniatko ukazujú v mieste chovného priestoru 1-2 psíkov, ktorí žijú s nimi, sú dobre chovaní, veselí, prítulní... prosto uistia záujemcov, že títo predávajúci sa o psov starajú dobre, preto môžu kúpe dôverovať. Reálne chovné miesto kde produkujú gro šteniatok sa nachádza niekde inde (ďalej). Svedomie už hrá svoju rolu, lebo málokto by rád podporil tých, ktorí psíkov chovajú v otrasných podmienkach. Oklamať sa dá však žiaľ aj toto. Množitelia budú vždy o krok vpred, preto jedinou cestou zostane nateraz i pre budúcnosť adopcia psa z útulku alebo jeho zadováženie z riadnej chovateľskej stanice, ktorú si poriadne preveríme.


Nemecký ochranár hovoril aj s jedným z podvedených zákaznikov. Šteniatko kúpené na eBayi im v krátkom čase po prinesení domov uhynulo. Neznalosť, neochota pátrať po informáciách a dôveryhodnosti predávajúceho v kombinácii s túžbou zadovážiť si roztomilé šteniatko a účinné triky množiteľov priniesli opäť svoje "ovocie" - plnú kapsu predávajúceho, smútok i frustráciu na strane rodiny a ďalší predčasne ukončený život šteňaťa.

Celé reportáže nemeckej televízie SAT 1 / AKTE tu na linkoch a pod článkom:


https://www.facebook.com/watch/?v=1503807283153904

https://www.facebook.com/watch/?v=378023106904221