Kishu je jedným zo šiestich pôvodných japonských špicovitých plemien. Plemeno pochádza z oblasti známej ako Kishu (moderný názov je Wakayama prefektúra a Mie prefektúra). Prvotne sa tento lovec veľkej zveri špecializoval hlavne na lov diviakov a jeleňov. Hoci sa pôvodne Kishu vyskytovalo vo farbách podobných ako ostatné Nihon ken psy, vďaka genetike a preferenciám chovateľov a majiteľov je v súčasnosti drvivá väčšina Kishu biela.


Podľa legendy pochádza Kishu z vlkov. Príbeh hovorí, že sa jedného dňa lovec zľutoval nad zraneným vlkom, ktorého našiel na okraji cesty. Jediné, čo od neho chcel bolo aby mu vlk na oplátku daroval jedno zo svojich mláďat. Vlk slovo dodržal a tak toto šteniatko vyrástlo v skvelého lovca diviakov a stalo sa praotcom Kishu. Kishu je známy ako nebojácny, nemilosrdný lovec a dodnes sa využíva na lov jeleňov a diviakov.


Toto plemeno sa taktiež zvyklo nazývať ako Taichi ken alebo Kumano ken, tieto názvy boli odvodené od oblasti jeho pôvodu, ale nakoniec sa zaužíval názov Kishu po tom, čo bol tento pes vyhlásený vládou v roku 1934 za japonské národné a kutlúrne dedičstvo. Miestni lovci si uctievali tento národný poklad stovky rokov. Pôvodné maľby zachytávajú tieto psy v boji s diviakom. Kishu dokázal prežiť zmeny, ktoré krajinu sprevádzali počas a po druhej svetovej vojne, chránené v izolácii horského terénu a ochraňovaní lovcami, ktorí si ich vážili za ich loveckú zdatnosť.


Plemeno pôvodne pozostávalo z nebielych psov v pomere 7:3. Trend smerom k bielym psom začal vďaka popularite línie Ouchiyama bieleho Kishu. Táto línia bola natoľko úchvatná, že sa extenzívne využívala na chov. Práve kvôli tejto popularite bieleho Kishu a povahe bieleho génu sa dnes vyskytuje skutočne veľmi málo jedincov inej ako bielej farby.


FCI Kishu štandard popisuje plemeno ako: “stredne veľkého psa, vyváženého s dobre vyvinutým svalstvom. Pes má vztýčené uši a zatočený alebo kosákovitý chvost. Stavba tela je silná, dobre stavaná a kompaktná.” Kishu kedysi existoval v mnohých farebných variantoch vrátane pinto sfarbenia. Dnes sú však uznané iba tri farby: biela, červená a sezam. Podľa NIPPO a JKC psy dosahujú veľkosť 49 - 55 cm a feny 46 - 52 cm. Toto plemeno má oproti ostatným pôvodným japonským stredne veľkým špicom o niečo svalnatejší a tažší vzhľad. Ako všetky iné japonské psy, ich srsť pozostáva z vonkajšej hrubej krycej srsti a jemnej hustej podstady, ktorá pĺzne dvakrát do roka.


Kishu je mocné, atletické a ostražité zviera a podobne ako ostatné japonské psy myslí samostatne. Kishu je nebojácny, no nie je agresívny. Môžu byť teritoriálne, ale ich povaha ich nepredurčuje byť najlepším strážnym psom. Kishu typicky býva prístupnejší voči cudzím ľuďom v porovnaní s ostatnými japonskými špicmi. V Japonsku sú tiež zriedkavým plemenom, s ročným prírastkom registrovaných šteniat zhruba okolo 300. Hlavný register je vedený spoločnosťou Nihon Ken Hozonkai.


------------------------

Tento text bol preložený z pôvodného zdroja a použitý so súhlasom autora pána Shigeru Kato - zdroj: http://japandogexport.com/breeds/kishu-ken/

 
 

Foto: Ladislav Hájek, Daiky Go Gentle Heart, majiteľ: Nikola Navrátilová

Foto: Ladislav Hájek, Majiteľ: Nikola Navrátilová, fenka Akari Damu Kara (obe foto)