Shiba 柴犬

Oblasť pôvodu: centrálne Japonsko


bbbbbbbbpngZľava: Easy Going Dar Chingiza, Viktor Adamov, Zumi "Nala" Wakizashi of Tianito, Martin Šimiak, Aya LG-noble kennels & Shibi, Foto:  Saskia.photography


Fyzické parametre:

Najmenšie zo 6 pôvodných japonských plemien.

  • Výška v kohútiku (NIPPO štandard): psy 38-41 cm, fenky 35-38 cm

  • Výška v kohútiku (FCI štandard):: psy 39,5 cm (+/- 1,5 cm), fenky 36,5 cm (+/- 1,5 cm)

  • Váha: psy 12-13.5 kg, fenky 9-11 kg


Farebné varianty: červená, čierna s pálením, sezamová.

Sezamová sa delí na 3 typy:

  • agouti typ = čierny sezam (kurogoma)

  • červený sezam (goma))

  • sezam

Z času na čas sa objaví aj biela/ krémová Shiba avšak nie je to štandardná farba a na NIPPO súťažiach krásy býva v kruhu diskvalifikovaná. V našej a okolitých krajinách táto farba nie je prípustná do chovu - nutno povedať, že vo Veľkej Británii a USA je aj táto farba akceptovaná a jedince sú chovné.


Vedeli ste, že: 

Shiba inu je jediná z japonských pôvodných plemien, ktorá nebola pomenovaná podľa konkrétnej geografickej oblasti. Je to preto, lebo pochádza z veľmi rozľahlej oblasti stredného Japonska.  

Na začiatku svetoznámeho hollywoodskeho filmu Hachiko: príbeh psa (2009) použili v scénach namiesto Akity šteniatko Shiby.

Shiba bola uznaná za japonské národné kultúrne dedičstvo v roku 1936.

Chovateľská stanica pre toto plemeno na Slovensku: Áno


O Shibách sa hovorí, že sú to mačko-psy. Denne sa dôkladne venujú starostlivosti o svoju srsť, ak žijú vnútri - radi si nájdu miesto pri okne, cez ktoré sledujú dianie vonku. Či už je to ulica, alebo dvor - všetko ich zaujíma a musia mať prehľad. Hovorí sa im "Kelišky" : ) . Shiby veľmi neštekajú, o to viac niektorých nových majiteľov prekvapí ich zvukový repertoár. Vedia pišťať, jačať, mňauko-zavíjať, "spievať", ručať ako lev - majú neskutočnú paletu zvukov a pri hre sú medzi sebou dosť hlučné. Shiby sú zároveň "veľkí herci", na veterine kričia často aj vtedy, keď sa nič nedeje, alebo keď už je "pofunuse". Ak im to majiteľ toleruje, vedia urobiť poriadne teátro. Niektoré zo Shíb majú utlmený a niektoré zas stále prítomný lovecký inštinkt - budúci majitelia by s tým mali počítať. Rovnako ako u iných japonských plemien aj pri shibe platí, že ju možno v bezpečnom prostredí pustiť z vodítka len po cielenom a nie práve ľahkom tréningu. 

Medzi majiteľmi preto koluje tento pravdivý vtip: "Je to malé, biele a vzďaľuje sa to na horizonte - čo je to?" ...shibí chvostík po privolaní...  Apropo chvostík. Viete ako o jeho vzhľade hovoria samotní Japonci? Vraj vyzerá vraj tak, ako keby do neho zafúkal vánok vetra... Nedá sa nesúhlasiť.

 

Foto: Saskia.photography, Martin Šimiak, Viktor Adamov, Dogtrainer